BIJELJINA, Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je da Vlada Srpske nema ovlaštenja da smanjuje plate narodnih poslanika, ali da od njih očekuje da u skupštinskoj raspravi o budžetu za 2013. godinu sami predlože smanjenje svojih naknada.
Ekonomsku politiku i budžet za 2013. godinu Vlada je, prema riječima Džombića, kreirala tako da zadrži socijalnu i fiskalnu stabilnost Republike Srpske.
„Vlada pravi uštede tamo gdje je moguće da bi usmjerila sredstva tamo gdje je najteže, i ako sindikati javne uprave misle da je najteže njima koji su primili 11 plata ove godine, onda neka izađu na protest“, rekao je Džombić za televiziju BN.
On je podsjetio da je mjerama štednje po svim stavkama budžeta napravljena ušteda od 114 miliona KM, od čega 60 miliona KM najviše kritikovanom mjerom smanjenja plata za 10 odsto u javnom sektoru i da će taj novac biti usmjeren u socijalne programe kako bi se teret četvorogodišnje krize jednako rasporedio na sve.
„Ova politika kreira privredni rast od 0,8 odsto što nije dovoljno da značajnije smanji broj nezaposlenih, ali može da održi broj zaposlenih“, rekao je Džombić.
Prema riječima predsjednika Vlade, Republika Srpska je srednje zadužena zemlja sa ukupnim dugom od 4,4 milijarde KM, što je 54 odsto bruto domaćeg proizvoda, a povećana rata od 440 miliona KM za otplatu unutrašnjeg i inoduga za kredite koji su ranije podignuti trajaće do 2017. godine.
„Situacija jeste teška, ali zato su naše mjere usmjerene na investicije koje je neophodno pokrenuti, posebno stabilizovati građevinski sektor i na taj način tržište rada, i s druge strane investicije u infrastrukturu i energetiku“, rekao je premijer.
On je nazvao zlonamjernim tumačenje da koncesija za izgradnju hidroelektrana Gornja Drina znači “rasprodaju državnog blaga”, ističući da će sve što bude izgrađeno po isteku koncesije za 30 godina pripasti Republici Srpskoj.
Premijer je pohvalio angažman Investiciono-razvojne banke i istakao da je, zahvaljujući plasmanu sredstava u realni sektor, otvoreno 4.000 novih radnih mjesta i sačuvano 30.000 radnih mjesta u Republici Srpskoj.
On je rekao da personalna rješenja u Vladi nisu prioritet i da je to u ovom trenutku drugorazredno pitanje.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Biće zaista deplasirano sjetiti se ove izjave za 12 mjeseci. Kao što se mogu citirati izjave od prije 12 mjeseci itd…
„Situacija jeste teška, ali zato su naše mjere usmjerene na investicije koje je neophodno pokrenuti, posebno stabilizovati građevinski sektor i na taj način tržište rada, i s druge strane investicije u infrastrukturu i energetiku“, rekao je premijer. (CITAT)
Prema prirodnoj, a i svakoj drugoj, podjeli rada, građevinski sektor se ubraja u tzv. tercijalni (uslužni) sektor. Uslužni sektor je strukturalni pokazatelj nivoa razvoja privredne aktivnosti svake zemlje. Gledajući naše statistike (polazeći od ovog tumačenja) mogli bi se pohvaliti da smo među razvijenijim zemljama u Evropi. Međutim, svjedoci smo da kontejneri i dalje imaju ulogu narodne kuhinje, a naša statistika pokazuje da je TAČAN ZBIR NETAČNIH PODATAKA.