BANJALUKA, Premijer Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić i ministar nauke i tehnologije RS Jasmin Komić prisustvovaće sutra u Banjaluci otvaranju Debijan konferencije, koja će okupiti oko 350 stručnjaka iz cijelog svijeta.
Direktor Agencije za informatičko društvo RS Srđan Rajčević istakao je da će na ovogodišnjoj Debijan konferenciji biti predstavljen jedan od najpopularnijih operativnih sistema otvorenog koda /open sors/ Debijan i mogućnosti njegovog razvoja.
On je rekao Srni da će se program konferencije odvijati u nekoliko paralelnih sesija, od kojih će prva biti posvećena razvoju Debijan modula, druga se odnosi na buduće modele razvoja operativnog sistema, a na trećoj će biti predstavljene prednosti operativnog sistema Debijan za domaće privrednike.
Rajčević je dodao da Debijan predstavlja jednu verziju popularnog open sors operativnog sistema Linuks, i zajedno sa operativnim sistemom Ubuntu jedan je od najpopularnijih.
Govoreći o prednosti open sors operativnih sistema, Rajčević je rekao da je on besplatan i lako nadogradiv, te da omogućava korištenje i distribuciju pod istim uslovima, bez komercijalizacije.
“Tradicionalni ili komercijalni model razvoja softvera podrazumijeva da kompanija razvije softver koji kasnije prodaje ili iznajmljuje, što je slučaj sa Majkrosoftovim programima. S druge strane, open sors podrazumijeva besplatni doprinos razvoju programa od strane korisnika programera iz čitavog svijeta”, rekao je Rajčević.
Prema njegovim riječima, open sors softver još neće postati standard u RS, ali je zaživio među korisnicima i u Srpskoj postoji udruženje Linuks korisnika.
On je dodao da u RS za sada djeluje jedan Debijan developer, dok na prostoru čitave BiH djeluje nekoliko ovakvih programera.
“Činjenica je da je Majkrosoft svojim dosadašnjim radom nametnuo određene standarde u softverskoj industriji, međutim u posljednje vrijeme sve više ljudi uviđa i prednosti open sors softvera”, naglasio je Rajčević.
Sponzor ovogodišnje Debijan konferencije, koja se u Banjaluci održava od 24. do 30. jula, je Vlada RS, a podržali su je i vodeći svjetski brendovi u softverskoj i hardverskoj industriji Gugl, IBM, Intel i Hjulit pakard.
Komentariši