BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić rekao je da izmjene i dopune Razvojnog programa RS 2010-2012. godine doprinose ostvarenju opštih ciljeva razvojne politike RS.
Obrazlažući danas ovaj dokument pred poslanicima Narodne skupštine RS, Džombić je naveo da su ciljevi razvojne politke RS stvaranje opštih uslova koji stimulišu razvoj, jačanje bazičnih vladinih investicija u borbi protiv krize, olakšanje i stimulisanje ostalih investicija, te organizacija javnog sektora i donosilaca odluka za povoljan razvoj.
Džombić je istakao da su strateški ciljevi Izmjena i dopuna Razvojnog programa RS održavanje makroekonomske stabilnosti, usmjerenije socijalno davanje do bolje zaštite socijalnih kategorija, ublažavanje uticaja krize na privredu, ubrzanje implementacije već odobrenih investicionih projekata.
On je rekao da izmijenjeni i dopunjeni Razvojni program karakteriše produžen vremenski rok za još dvije godine, povećan okvir investiranja za 150 miliona KM, podrška lokalnim zajednicama kroz namjenska sredstva za stabilizaciju funkcionisanja lokalnih zajednica ugroženih prirodnim nepogodama.
“Izmjenama i dopunama Razvojnog programa podržano je formiranje Garantnog fonda RS u vrijednosti 30 miliona KM, te usmjerenija socijalna davanja za boračke kategorije putem kreditnih linija u vrijednosti od 10 miliona KM”, istakao je Džombić.
On je podsjetio da je privredna aktivnost tokom 2009. godine u zemlji i okruženju u znatnoj mjeri bila pod uticajem negativnih efekata svjetske ekonomske krize.
“Vlada RS je svojim instrumentima i mjerama ekonomske politike uticala da se negativni efekti ekonomske krize umanje i što prije prevaziđu”, naglasio je Džombić.
Džombić je rekao da je Vlada RS definisala i donijela Program mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na RS čiji je cilj restriktivna politika javne potrošnje, smanjenje opterećenja privrede, očuvanje domaće tražnje i zaposlenosti putem javnih radova i infrastrukturnih projekata, supstitucija uvoza, poboljšanje uslova za kreditiranja za tekuća i investiciona ulaganja putem poslovnih banaka.
U toku je skupštinska rasprava o ovom dokumentu.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šteta što kao attachment nemamo taj dokument, ali mi izgleda prilično “šupalj”.
-Šta su bazične vladine investicije za borbu protiv krize, a šta organizacija donosilaca odluka za povoljan razvoj?
-Ubrzanje implementacije već odobrenih projekata znači uzmi lovu što prije, a povećanje obima za još 150 miliona znači hajde da potrošimo sve što smo dobili od Telekoma.
-U normalnim zemljama se štete od poplava naplaćuju od osiguranja, a kod nas će za sanaciju davati novac iz Razvojog programa, po babu i stričevima naravno.. A šta kad potroše pare iz Razvojnog? Hoće li nas onda sljedeća poplava uništiti skroz?
-Formiranje Garantnog fonda od 30 miliona znači da će država biti žirant onima koji su ionako dobili povoljne državne kredite.
-10 miliona KM kreditne linije za borce nije nikakvo socijalno davanje nego kredit. Pošto nezaposleni borci ne mogu ispuniti uslove za njegovo dobijanje, niti se iznosom od 3.000 do 20.000 KM može pokrenuti neki biznis, taj će novac završiti u rukama podobnih koji će privremeno zaposliti ponekog borca, npr. Ćurguzova šljunkara.
-Restriktivna politika javne potrošnje znači da u bolnicama neće biti ni toalet papira ali će zato ministar helikopterom ići na posao. Heliodrom na vrhu zgrade Vlade će biti najvažnija investicija…
“Program mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na RS” je program kako uzeti i zadnju paru od domaće sirotinje, jer je Laktašenko sa svojom ekipom kriminalaca rastjerao sve normalne strane investotore.