BANJALUKA, Klijenti banaka u BiH, bilo građani ili firme, slabo koriste usluge elektronskog ili internet bankarstva, iako bi na taj način uštedjeli i vrijeme i novac u odnosu na uobičajeno šaltersko poslovanje, pokazuju zvanični podaci.
Iako se u BiH, prema statistici Centralne banke BiH, prošle godine bilježi značajna stopa rasta korištenja internet bankarstva od strane stanovništva, stručnjaci ističu da je razlog tome niska početna baza.
Prema zvaničnim podacima, prošle godine je broj građana koji koristi usluge elektronskog ili internet bankarstva povećan za 47 odsto u odnosu na 2009. godinu, odnosno sa 33.000 na 48.545 osoba. Kod pravnih subjekata, pak, nije bilo ni približno takvih pomaka. Naime, ovom vrstom usluge lani je bilo obuhvaćeno 19.257, a godinu ranije 19.000 pravnih subjekata.
Zlatan Mulabegović, direktor Asocijacije za informacione tehnologije BiH, kaže da je nizak nivo korištenja e-bankarstva posljedica generalno prisutne informatičke nepismenosti.
“Problem je na strani korisnika, jer su banke u BiH što se tiče usluga internet bankarstva u rangu evropskih zemalja u posjedovanju potrebne infrastrukture”, ističe Mulabegović.
Usluge e-bankarstva korisnicima omogućavaju da postanu vlastiti bankari, odnosno da sami iz stana, sa posla ili iz kafića putem Interneta kontrolišu stanje i promet na svojim računima, provjere izvode i platne naloge, plate račune i izvrše kupoprodaju deviza.
Milan Radović, direktor Nove banke Banjaluka, kaže da ta banka konstantno bilježi rast broja korisnika internet bankarstva, ali da prepreku predstavlja nizak nivo korištenja Interneta u odnosu na druge evropske zemlje i strah korisnika od zloupotreba.
“Radi se o neopravdanom strahu, jer posjedujemo kriptovanu zaštitu. Svaki korisnik ima svoju karticu i toker, te šifre za ulazak tako da je sigurnost na vrhunskom nivou”, ističe Radović.
I Mulabegović ocjenjuje da je zaštitni sistem bh. banaka u elektronskim uslugama na zavidnom nivou. Jedini problem u tom segmentu, kako kaže, pravi država, koja još nije uspostavila tijelo zaduženo za sertifikaciju digitalnih potpisa.
U banjalučkoj Hypo Alpe Adria banci kažu da je skoro četiri hiljade njihovih klijenata lani koristilo usluge e-bankarstva, što je rast za oko 12 odsto u odnosu na 2009. godinu. Kao korisnike tih usluga navode mlađe generacije radno aktivnih klijenata koji imaju veće znanje na polju elektronske pismenosti. Za razliku od njih, kako kažu bankari, značajan broj starijih građana i dalje robuje navici da lično dolazi u banku i za najbanalnije transakcije, jer vjeruju prije svega u opipljivi dokument i pečat.
U Hypo banci smatraju da bi broj korisnika usluga e-bankarstva u RS i BiH bio veći kada bi i druge organizacije i institucije, pored banaka, građanima i firmama omogućile opciju elektronske komunikacije preko koje mogu da završavaju svoje redovne obaveze i poslove bez fizičkog dolaska.
“Da bi se povećala masovnost korištenja modernih tehnologija u komunikaciji morate na svakom nivou imati mogućnost da to uradite i da na taj način gradite kulturu i navike koje će ljudi prepoznati kao funkcionalnije, jednostavnije i korisnije”, naglašavaju u Hypo banci.
Prednosti e-bankarstva
– niže cijene transakcija u odnosu na šaltersko poslovanje
– siguran i bezbijedan platni promet
– ušteda vremena
– obavljanja transakcija sa radnog mjesta
– stalni uvid u stanje i promet na računu
– banka “otvorena” non-stop
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.