SARAJEVO, Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ odobrila je prvi direktni kredit privatnoj kompaniji u BiH – kompaniji “Šujica Terni”, u iznosu od 1,25 miliona evra kao pomoć lokalnom preduzetniku za finansiranje nove proizvodnje peleta /briketa/ za sisteme grijanja sa niskom emisijom ugljen-dioksida.
U saopštenju iz EBRD-a navodi se da će ova kompanija sredstva iskoristiti za kupovinu opreme i izgradnju postrojenja za proizvodnju dvije tone peleta na sat.
U početku će se kompletna proizvodnja peleta izvoziti u Italiju, koja predstavlja rastuće tržište za tu vrstu proizvoda za grijanje.
Drveni peleti su vrsta drvenog goriva koje se uglavnom pravi od presovane piljevine, a krajnja neto emisija ugljen-dioksida kod sistema grijanja na ovu vrstu proizvoda izuzetno je niska.
Količina ugljen-dioksida koja se emituje tokom sagorijevanja peleta jednaka je količini ovog gasa koju drvo potroši tokom rasta.
“Šujica Terni” je zajedničko preduzeće lokalnog preduzetnika, talijanskog konzorcija i italijanske finansijske institucije “Simest”.
Ukupna vrijednost projekta je 2,5 miliona evra.
Direktor Predstavničke kancelarije EBRD u Sarajevu Đulino Moreno rekao je da ovaj projekat pokazuje da čak i male, ali profitabilne i dobro vođene kompanije, koje su snažno opredijeljene za koorporativno upravljanje, mogu biti korisnici EBRD finansiranja.
Kredit je odobren u okviru nedavno formiranog zajedničkog programa EBRD i Italije za lokalna preduzeća u zemljama zapadnog Balkana, a pojedinačne investicije iznose od milion do četiri miliona evra.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
mozemo li dobiti vas broj telefona
TALIJANSKA POSLA PRANJE NOVCA PROVJERITE GDJESU SAD SA 1,250,000 EURA JOS SU OSTALI TOLIKO DUŽNI FIRMAMA U BIH