SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH Milan Lovrić izjavio je danas u Sarajevu da efekti Cefta sporazuma nisu onakvi kao što su očekivani, jer je sprovođenje sporazuma opterećeno zbivanjima u globalnoj ekonomiji.
Na otvaranju Četvrtog foruma privrednih komora zemalja Cefte, čiji je organizator STK BiH Lovrić je istakao da razmjena sa zemljama Cefte čini oko 30 odsto ukupne spoljnotrgovinske razmjene BiH i ima tendenciju porasta, dok je EU, sa učešćem od skoro 50 odsto, i dalje glavni spoljnotrgovinski partner BiH.
“Pozitivan proces iz 2006. godine, kad je izvoz iz BiH brže rastao od uvoza, neutralizovan je prošle godine i deficit BiH ove godine generalno raste, tako da očekujemo rekordan deficit”, istakao je Lovrić.
On je istakao da ovakvi susreti treba da doprinesu otklanjanju smetnji u samom procesu, podrže bolju saradnju zemalja članica i utiču na stvaranje uslova za strana investiranja u području Cefte.
“Cefta sporazum treba da bude nova šansa za zemlje uključene u ovaj proces kako bi brže napredovale ka širem tržištu EU”, ocijenio je Lovrić, dodavši da je gledano sa stanovništva BiH, očigledno da treba uraditi puno domaćih zadataka kako bi privrednici iz BiH postali relevantni učesnici Cefte.
Prema podacima STK, BiH je za prvih šest mjeseci ove godine ostvarila uvoz robe u vrijednosti od 7,9 milijardi KM, što je za skoro 24 odsto više nego u istom periodu lani, dok je izvoz u istom periodu iznosio 3,3 milijardi i porastao za 17 odsto.
Ukupan trgovinski deficit u prvih šest mjeseci godine dostigao je iznos od 4,6 milijardi KM i on je povećan za 30 odsto, dok je pokrivenost izvozom iznosila 42 odsto.