BRISEL/BANJALUKA, Istraga o milionima koji su u Srpsku došli preko IRB-a nije izmišljena, potvrđeno je ATV-u iz Luksemburga, iz sjedišta Evropske investicione banke. Iz kratkog odgovora jasno je da su dobro upoznati sa tematikom.
“Banka je upoznata sa navodnim prevarama koje se tiču projekata iz Bosne i Hercegovine koje finansiramo. Zbog tekuće istrage nismo u mogućnosti da damo više informacija”, navedeno je iz Evropske investicione banke.
“Nema ništa čudno u tome što Evropska investiciona banka isistira na detaljnoj istrazi”, poručuje predsjednica Vlade. Željka Cvijanović kaže da EIB svako malo kontroliše uloženi novac i da tu nema ništa sporno.
Nezvanično, u pitanju je 50 miliona evra, a međunarodni kreditori navodno traže da se ispitaju pojedini aranžmani i da li je pozajmljeni novac planski trošen.
“Ako stavljate sredstva na raspolaganje naravno da morate da vidite šta se dešava sa tim sredstvima. Dakle, nemam informacije o tome, ali znam da su vršene različite kontrole do sada. Dakle, to nije nikakav prvi put i to nije ništa atipično”, rekla je Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS.
Ministar bezbjednosti Dragan Mektić nije želio ni da demantuje, ni da potvrdi informaciju da su iz EIB-a od njega tražili da otvori istragu o tom slučaju.
Ono što se zna je da su sporne investicije išle preko Investiciono razvojne banke Srpske. U toj instituciji priznaju da su dva kredita plasirana EIB-ovim novcem, utrošena nenamjenski. Zbog toga su protiv firmi “Jasna” iz Rogatice i “Konzos” iz Prijedor preduzeli određene sankcije.
“Znači da se aktiviraju zaštitne mjere, odnosno mjere za obezbjeđenje kredita poput mjenica, hipoteka i ostaloga”, rekao je Zoran Popović, portparol Investiciono razvojne banke RS.
Ekonomisti se slažu da banke, izvan privatnog sektora, češće od uobičajenog kontrolišu proceduru trošenja sredstava. U prosjeku svaka dva mjeseca. Isto tako je normalno, tvrdi Zoran Pavlović, da u slučaju neregularnosti – one koji prekrše pravila ugovora očekuju i strožije kazne.
“Ukoliko se naruši Ugovor o kreditu, međunarodna institucija može da traži raskid ugovora i povrat svih sredstava. To nije neuobičajeno u praksi jer to je način da se disciplinuju i zemlje i korisnici kredita”, objašnjava Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.
Novac iz Evropske investicijske banke namijenjen je za finansiranje brojnih razvojnih i infrastrukturnih projekata u Bosni i Hercegovini IRB je proteklih godina plasirao 97,7 miliona maraka dobijenih od evropskih bankara. ATV
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
nedajte im nista – lopovi!