BRISEL, Evropska komisija upozorila je danas da je protiv protekcionizma dok šest članica evropskog bloka očekuju odobrenje za planiranu podršku proizvođačima automobila pogođenih finansijskom krizom.
Vlade SAD, Azije i Evrope su pod pritiskom da podrže svoje proizvođače automobila, koji su pogođeni ekonomskom krizom, padom potražnje i kreditima.
Francuska je tokom ovog mjeseca izazvala polemike o protekcionizmu nakon ponude od šest milijardi evra pozajmice firmama “Reno” i “Pežo-Sitroen” za garanciju da neće biti zatvorena postrojenja u Francuskoj.
Evropski komesar za konkurenciju Neli Kroes je na konferenciji za novinare istakla da Evropska komisija proučava planove za podršku proizvođačima automobila Francuske, Španije, Velike Britanije, Italije, Njemačke i Švedske.
Prema njenim riječima, jasno je da je protekcionizam nije nešto što je potrebno industriji ili narodu Evrope, te da se po ovom pitanju moraju postaviti jasne crvene linije.
Ona je istakla da jedinstveno tržište nije oformljeno samo za prodaju automobila već i za proizvodne linije.
Kroesova je naglasila da je Evropska komisija odmah izrazila zabrinutost da francuski plan možda krši pravila jedinstvenog tržišta i državne pomoći i da je Brisel u bliskom kontaktu sa francuskim vlastima te da će na kraju biti pronađeno rješenje.
Ona je dodala da je Evropska komisija u kontaktu i sa proizvođačima kamiona ali nije saopštila druge detalje.
Evropski komesar za industriju Ginter Ferhojgen istakao je da će pomoć za kompaniju “Opel”, koja je dio američkog “Dženeral motorsa”/DžiEm/, biti odobrena samo u slučaju da ta firma može da garantuje dugoročni opstanak.
Njemačka vlada, prije nego što krene u razmatranje bilo koje vrste državnih garancija za “Opel”, očekuje da “Dži Em” do petka izloži svoj poslovni plan.
Automobilska industrija EU, koja ima godišnje prihode od prodaje od 780 milijardi evra i direktno zapošljava 2,3 miliona ljudi te još deset miliona u povezanim sektorima, saopštila je da bi ove godine proizvodnja mogla opasti za najmanje 15 odsto i da će proizvođačima automobila možda biti potrebno do 15 milijardi evra finansijske pomoći.