SARAJEVO, Firma “Ekomozaik” iz Šekovića predstavila je na ovogodišnjem Sajmu pčelarstva i pčelarske opreme – “Bi fest” u Sarajevu svoj ekološki “Cvijetni med”, mješavinu livadskog i šumskog meda pravljenog na nadmorskoj visini od 800 metara, te košnice pravljene od organskog materijala.
Direktor “Ekomozaika” Kristina Šešlija izjavila je Srni da je ova firma proizvela nešto više od tri tone meda, da posjeduje 1 000 košnica na mjestima “kojima teško prilaze i automobili, i u predjelima u kojima 30 kilometara u prečniku nema ni jednog zagađivača”.
Ona navodi da je ovo prva godina da je med vrcan za prodaju, koja je uz to loša za sve proizvođače meda, te da je posebno otežavajuća okolnost za ovu firmu nadmorska visina na kojoj se nalaze, jer je snijeg padao i u maju.
“Trudimo da naše pčele ne tretiramo nikakvim antibioticima. Trudimo se da kupujemo čisto organske preparate kojima štitimo ili liječimo naše pčele”, naglasila je Šešlija, dodajući da firma još nema sertifikat organske kontrole, ali sve čini da ga dobije i nada se da će na sajmu naredne godine posjedovati i tu “markicu”.
Šešlija je navela da “Ekomozaik” trenutno radi sa firmom “OK” (organska kontrola) koja provjerava da li rade u skladu sa propisima za proizvodnju organske hrane, dodajući da sav repromaterijal za proizvodnju kupuju isključivo u BiH.
“Prije tri godine počeli smo sa radom, isključivo sa proizvodnjom košnica, u čemu nam je pomoglo Ministarstvo inostranih poslova Češke, od koga smo dobili finansijska sredstva”, istakla je Šešlija, dodajući da se 12 lica u zimskom periodu bave proizvodnjom košnica, a ljeti su pčelari.
Prema njenim riječima, košnice se nalaze na platou Bišina, prostoru bivše kasarne, koji im je ustupila opština Šekovići na korištenje narednih 20 godina, te da su, zahvaljujući projektu FARMA i USAID-u, izgradili plastenik od 5 017 metara kvadratnih.
Šešlija je istakla da je trenutno zaposleno 67 žena, sezonskih radnika, a da je planirano da se zaposli njih 100, koje trenutno rade na proizvodnji lavande, a na jesen će biti prenesena napolje da bi pčele imale što bolju “ispašu”, nakon čega će početi da se bave proizvodnjom organske hrane i cvijeća.
Ona je rekla da lavandu iz plastenika proizvode za svoje potrebe, a da su med počeli da prodaju na sajmu u Sarajevu, te da pregovaraju sa dvije firme koje bi htjele da otkupe cjelokupnu ovogodišnju proizvodnju meda “Ekomozaika”.
Firma želi prvenstveno da svoje proizvode plasira na tržištu BiH, jer je ono jedan od najvećih potrošača meda, odnosno najviše troše med i najviše su spremni da plate kvalitetan med, ali da imaju i ponude iz inostranstva, i to najviše iz Turske.
Govoreći o pomoći države ovoj grani privrede, Šešlija je rekla da ona ne izostaje, odnosno da postoje subvencije, kako u Ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske, tako i u Federaciji BiH, ali i da postoje programi i projekti koje finansira međunarodna zajednica.