BANJALUKA – Uznemirujuća je činjenica da je u Bosni i Hercegovini procenat mladih bez zaposlenja dostigao nevjerovatnih 60 odsto. Da bi nakon završetka studija pronašli odgovarajuće radno mjesto moraju dodatno da se osposobljavaju, zaključak je današnjeg prvog dana seminara “Korak ka zapošljavanju mladih” koji se održava u organizaciji banjalučkog Ekonomskog fakulteta i uz podršku Ambasade SAD u BiH.
Ova visokoobrazovna ustanova uhvatila se u koštac sa ovim problemom i za svoje studente obezbijedila praksu u 29 preduzeća. Od 60 studenata, četvoro odmah po diplomiranju čeka radno mjesto.
“Došli smo u situaciju da odbijamo preduzeća koja žele naše studente na praksi. Studenti sami moraju da pokažu znanja i vještine, da se interesuju za ono što rade i rezultat mora biti vidljiv. Radom na sebi treba da stiču vještine i kompetencije. Obrazovanje ima tri stuba – formalno, neformalno i informalno”, kazao je prodekan za nastavu na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci Saša Petković.
Podsjetio je da je cjeloživotno učenje važno jer student ako ne radi na svojim znanjima i vještinama zaostaje pet godina u odnosu na svoje kolege na zapadu.
Šef kancelarije Ambasade SAD u Banjaluci Edvard Galager studentima je kazao da je jaka ekonomija ključna za mirnu i demokratsku zemlju, te da su SAD odlučile da ulože novac u ovaj projekt kako bi mladima pomogle da obezbjede svoju ekonomsku perspektivu.
“Američka ambasada će nastaviti pomagati napore u obrazovnoj reformi kako bi pripremila mlade da žive i rade zajedno i usoješno u multietničkom društvu”, rekao je Galager, naglašavajući da se nada da će neki od studenata raditi u jednoj od američkih kompanija koje su investirale u lokalnu ekonomiju.
Seminar će uz niz radionica i trening sesija biti otvoren do 11. novembra.
CAPITAL: Ž.G.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
hahahahahaha