BEOGRAD, Kada su 2010. godine ekonomske diplomate iz Srbije poslate u svijet da zastupaju interese srpske privrede i povećaju privlačnost Srbije kao investicione destinacije, bilo ih je 29. Nema pouzdanih podataka koliko su doprinjeli Srbiji, ali je njihov broj, poslije analize učinka rada, gotovo prepolovljen.
Za rad ekonomske diplomatske misije Srbija je izdvajala više od dva miliona evra godišnje.
Smanjenjem broja diplomata smanjili su se i troškovi, pa njih 16, koliko ih je ostalo u svetu, građane Srbije sada godišnje košta 900.000 evra.
“Sredinom 2015. pravićemo ponovo rekapitulaciju rezultata i ponovo ćemo sagledavati da li dodatno smanjiti broj ekonomskih savetnika koje imamo, ili eventualno treba napraviti neku dislokaciju i otvoriti ekonomska mesta gde postoje veći potencijali”, rekao je Stevan Nikčević iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije.
Za svoj rad ekonomske diplomate su odgovorne Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije. Međutim, u pojedinim slučajevima, njihove nadležnosti se podudaraju sa nadležnostima diplomatsko-konzularnih predstavništava, kažu u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.
“Niko se njima ne meša u posao, ali deo onih informacija i deo poslova koji se obavljaju u tom značajnom segmentu za državu Srbiju je morao da bude više koordiniran, a to nije moglo na ovakav način”, rekao je Veljko Odalović, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
U Privrednoj komori Srbije, koja ima četiri predstavnika u svijetu, smatraju da bi saradnja više ministarstava, SIEPA i Komore mogla da napravi jedinstvenu diplomatiju. Zalažu se za austrijski model.
“Zašto bi imali i jedno i drugo, kada možemo sve da spojimo u jedan celoviti sistem, u koordinisani sistem gde ćemo znati šta radimo, gde su nam ciljevi, koja tržišta hoćemo, kako možemo da povežemo naše firme, da im pomognemo da izvoze više, da se povezuju sa stranim kompanijama… Jer to je u stvari cilj“, kaže Marko Čadež, predsjednik privredne komore Srbije.
Sporazumom Privredne komore Srbije i Ministarstva spoljnih poslova Austrije, privredna komora te zemlje imenuje trgovinske savetnike u svijetu i sama ih finansira.
“Mi kao zvanični predstavnik austrijske privrede u inostranstvu, sa preko 112 kancelarija svuda u svetu, nudimo sveobuhvatnu i efikasnu podršku austrijskim firmama na putu ka internacionalizaciji”, kaže Fabijan Gems, trgovinski ataše pri Ambasadi Austrije.
Hoće li Srbija da usvoji austrijski ili neki drugi model ekonomske diplomatije i na koji način će u budućnosti kreirati tu politiku – sada zavisi od dogovora nadležnih ministarstava i izmene Zakona o ministarstvu spoljnih poslova Srbije. RTS
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.