ŽENEVA, Globalna ekonomska kriza je daleko od završetka, a samo mali broj zemalja je odustao od opasnih protekcionističkih mjera koje su uvele kao odgovor na njeno izbijanje, upozorio je generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije (STO) Paskal Lami.
On je u obraćanju predstavnicima 153 članice STO u Ženevi rekao da dažbine na uvoz i druga ograničenja na granicama dovode do zatvaranja tržišta i uzrokuju dalje teškoće u vrijeme smanjene tražnje.
“Za sada nema indicija da vlasti smanjuju ili ukidaju mjere koje su ranije uvele zbog krize, a koje ograničavaju ili narušavaju trgovinu”, rekao je Lami.
On je predočio da se za sada ne može govoriti o “izbijanju visokointenzivnog protekcionizma”, dodajući da je, međutim, povećana mogućnost proširenja trgovinskih nesporazuma, restrikcija od strane regulatorskih službi i sankcija ukoliko nepravične barijere ostanu na snazi.
Lami je ocijenio da je trenutno nemoguće reći da li mjere podrške bankama, osiguravajućim kompanijama, proizvođačima automobila i drugim ključnim sektorima razvijenih zemalja, u kojima je i počela kriza, narušavaju međunarodne propise time što uništavaju konkurenciju.
Prema njegovim riječima, još je suviše rano da se računa na ekonomski oporavak.
“Ja bih se uzdržao od prevelikog optimizma. Mada finansijska tržišta pokazuju znake stabilizacije, kriza je još daleko od završetka, prije svega u mnogim zemljama u razvoju koje tek sada počinju da osećaju njen puni uticaj na trgovinu i ekonomski rast”, rekao je Lami.
Generalni direktor STO je ukazao da bi globalni trgovinski sporazum u okviru Runde iz Dohe donosio svjetskoj privredi dodatnih 130 milijardi dolara godišnje.
Kao i prethodni sporazumi STO, kao što je Urugvajska runda, Runda iz Dohe zahtjeva potpuni konsenzus u svim područjima pregovaranja da bi sporazum bio postignut.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.