BANJALUKA, Ekonomske politike između dva entiteta u BiH se razilaze – Republika Srpska (RS) čini stalni napredak u reformama, dok se u Federaciji BiH (FBiH) potrebne reforme vrlo teško pokreću, navodi se u izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji je zaključio pregovore sa BiH za ovu godinu.
Izvršni odbor MMF zabrinut je budžetskim deficitom u FBiH, koji, kako je rečeno, ugrožava fiskalnu stabilnost cijele zemlje, pišu “Nezavisne novine”.
U izvještaju se ističe da je, zahvaljujući uglavnom povećanjima izdvajanja za domaćinstva, kapitalnom potrošnjom, te naknadama, javna potrošnja dostigla 50 odsto bruto društvenog proizvoda u 2007. godini.
Snažan trend porasta prihoda nastavio se i u 2008. godini, ali, kako se navodi, pritisak rastuće potrošnje u FBiH vodi do problema sa likvidnosti i prijeti fiskalnoj poziciji.
Izvršni odbor MMF ocijenio je da se trenutno stanje sa deficitom kreće prema neodrživom nivou, te se od državnih vlasti očekuje da ubrzaju reforme i smanje javnu potrošnju, kako bi se osigurao održiv rast i razvoj.
U izvještaju se navodi da je ukupna javna potrošnja u BiH tokom ove godine 190 miliona evra veća od ostvarenih prihoda.
Komentarišućii izvještaj MMF-a, savjetnik ministra finansija RS Milenko Krajišnik objasnio je da je RS usvojila dokument okvirnog budžeta, odnosno trogodišnji plan budžeta, te je u skladu sa tim planirala i svoj godišnji budžet.
“U tom trogodišnjem planu budžeta uzimaju se najvažniji prioriteti i usklađuje se potrošnja sa fiskalnim kapacitetom zemlje, odnosno sa potencijalima prihoda. Dakle, ono što je planirano da se potroši, usklađeno je sa izvorima prihoda i u tom smislu RS ostvaruje uravnotežen budžet, odnosno u izvjesnom smislu ostvaruje i budžetski suficit iz koga onda izmiruje obaveze nastale u ranijem periodu”, naglasio je Krajišnik.
Prema njegovim riječima, u FBiH, zbog složene strukture i organizacije, s obzirom na federalni, kantonalni i opštinski nivo, takva koordinacija potrošnje ne postoji.
“Pod pritiskom određenih oblika potrošnje, prije svega socijalnih davanja, budžet FBiH je prenapregnut, odnosno prava i mogućnosti potrošnje su veće od izvora prihoda, koji to obezbjeđuju. U tom smislu, budžet FBiH se nalazi u izvjesnim problemima, što nije slučaj sa RS”, istakao je Krajišnik.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Najgore je sto su nadleznosti RS prebacene na BiH, pa sada mi moramo da ispastamo zbog njihove nesposobnosti.