SARAJEVO, Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ za BiH Ron van Roden istakao je, okončavajući posjetu BiH, da se ekonomski oporavak pokazuje otpornijim na efekte prirodne katastrofe koja je pogodila BiH u maju, nego što se to ranije mislilo.
U saopštenju MMF-a podsjeća se da je misija ove međunarodne finansijske institucije pod vođstvom Van Rodena od 3. decembra bila u posjeti Banjaluci i Sarajevu, s ciljem ocjene najnovijih ekonomskih dešavanja i nastavka razgovore o politikama u vezi sa osmim pregledom u okviru standbaj-aranžmana za BiH.
“Industrijska proizvodnja i izvoz ponovo bilježe trend rasta, a prihodi od poreza se i dalje oporavljaju. Iako se očekuje da će rast ove godine biti skoro jedan odsto, izgledi za to su vrlo neizvjesni, uključujući i činjenicu da su ograničene doznake donatorskih sredstava namjenjenih za potrebe obnove”, rekao je Van Roden.
Šef Misije MMF-a za BiH napomenuo je da su rizici za rast zaposlenosti i dalje visoki, jer su korijeni nezaposlenosti pretežno strukturalne prirode.
“Finansijski sektor je, ukupno gledajući, i dalje dobro kapitalizovan i stabilan i dobro je podnio uticaj prirodne nepogode. Misija pozdravlja brzu reakciju vlasti u rješavanju problema koji su identifikovani u jednoj manjoj banci, uključujući i kroz koordinaciju unutar Stalnog komiteta za finansijsku stabilnost”, naveo je van Roden na kraju misije u BiH.
On je napomenuo da je misija razgovarala o napretku u provođenju politika koje su dogovorene u okviru standbaj-aranžmana koje za cilj imaju zauzdavanje tekuće potrošnje vlasti, uključujući i troškove za penzije ostvarene pod povoljnijim uslovima, unapređenje poštivanja poreskih propisa i borbu protiv poreskih prevara, jačanje stabilnosti finansijskog sektora i jačanje supervizije bankarskog sektora.
Van Roden je dodao da bi blagovremeno provođenje ovih politika otvorilo put Izvršnom odboru MMF-a da u januaru razmotri osmi pregled provođenja stendbaj- aranžmana. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Teško državama gdje vi počnete krojiti politiku