BANJALUKA, Neznatno jačanje ekonomskog rasta u okruženju i potpisivanje kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ trebalo bi da dodatno ojačaju ekonomski rast BiH u ovoj godini na realnu stopu od 3,4 odsto, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u Programu ekonomskih reformi.
Ubrzanje rasta u evrozoni sa 1,6 odsto u prošloj godini na 1,8 odsto u ovoj godini trebalo bi da ojača rast izvoza iz BiH na realnu stopu od 5,3 odsto, te ujedno dati podstrek privatnim investicijama i zapošljavanju.
Potpisivanje aranžmana sa MMF-om trebalo bi da znatnije podrži javne investicije, prije svega povoljnim spoljašnjim zaduživanjem.
Aranžman sa MMF-om, osim kreditnih sredstava ove instutucije, ujedno otvara pristup sredstvima drugih međunarodnih finansijskih institucija, uglavnom usmjerenih na infrastrukturu.
U vezi sa tim projektovan je realni rast javnih radova u ovoj godini od 23 odsto.
U isto vrijeme, jačanje izvoza i bolji poslovni ambijent kao posljedica početnih efekata reformskih procesa, te pozitivna poruka investitorima koju šalje postojanje aranžmana sa MMF-om trebalo bi da podstaknu rast privatnih investicija na realnu stopu od 7,9 odsto.
Jačanje investicija moglo bi da podstakne i dodatno zapošljavanje koje bi podstaklo dalje jačanje privatne potrošnje.
Očekuje se zaustavljanje rasta javne potrošnje sa beznačajnom realnom stopom od 0,5 odsto s ciljem smanjenja značaja javnog sektora u ekonomiji.
Jačanje domaće tražnje kao posljedica jačanja rasta investicija u ovoj godini bi trebalo biti praćeno jačanjem rasta uvoza na realnu stopu od 4,8 odsto.
Ovo bi, uprkos jačanju izvoznog rasta, moglo dovesti do realnog povećanja spoljnotrgovinskog deficita od 3,9 odsto.
Provođenje ekonomskih reformi podržano kreditnim aranžmanima međunarodnih finansijskih kreditora, te dodatno jačanje ekonomskog rasta u okruženju trebalo bi da obilježe ekonomska kretanja u periodu 2018-19. godina.
Ovo bi trebalo dovesti do daljeg jačanja rasta ekonomske aktivnosti u BiH na realnu stopu od 3,8 odsto u 2018, te četiri odsto u 2019. godini.
Rast u eksternom okruženju trebalo bi da podstakne veće stope rasta izvoza i investicija.
Osim toga, privatne investicije trebalo bi da budu podstaknute daljim poboljšanjem poslovnog ambijenta, kao posljedica napretka u reformskim procesima, što bi ujedno podstaklo i strana ulaganja. Srna