BERLIN, Dvije decenije posle ujedinjenja nekadašnje Demokratske i Savezne Republike Njemačke, ekonomski zid i dalje razdvaja dvije Njemačke.
Od pada Berlinskog zida do noći ujedinjenja protekla su 323 dana teških pregovora i krupnih odluka.
Njemačka želja za ujedinjenjem bila je velika, posebno u istočnom djelu koji je centralizovanu socijalističku republiku pretvorio u federaciju čije su savezne države mogle da se ujedine sa zapadnom Njemačkom, ukinuo policijski nadzor i uveo marku kao sredstvo plaćanja.
Našao se i novac za poslove ujedinjenja, čak i kada se ispostavilo da je cifra veća od planirane. Institut za privredna istraživanja u Haleu izračunao je da je ujedinjenje Njemačke od 1991. do 2009. godine koštalo 1.300 milijardi evra.
Za obnovu istočne Njemačke investiralo se u infrastrukturu, posebno u puteve. Novac se najvećim dijelom slivao u posrnula preduzeća nekadašnje istočne Njemačke.
Prvog jula 1990. godine uvedena je monetarna i socijalna unija dvije njemačke privrede. Preduzeća sa istoka, u kojima su plate počele da se isplaćuju u markama, ušla su u trku sa jakim firmama sa zapada. U startu je bilo jasno da iz te trke neće izaći kao pobjednici.
Istočni Nijemci rado su prihvatili novu valutu, marku, kao i robu sa zapada zemlje, ali radost je bila kratkog daha. Preduzeća, koja su propadala brzinom svjetlosti, „produkovala“ su jedino armiju nezaposlenih, toliko veliku da ih je i danas, 20 godina od ujedinjenja, na istoku daleko više nego na zapadu Njemačke.
Zapadnonjemačka preduzeća su kupovala robu sa istoka, ali proizvodnja je ostajala na zapadu. Na istoku su se radna mjesta vrlo slabo otvarala, pa je istočnim Nijemcima sa lepom ponudom robe i malo maraka u džepu preostajalo samo da – gledaju izloge.
I danas kupovna moć istočnih Nijemaca iznosi samo 71 odsto zapadnih sugrađana. Podatak ne čudi kada se zna da bruto društveni proizvod istočne Njemačke iznosi – 66 odsto zapadnog.
Nijedna istočnonjemačka pokrajina i dalje ne može da se finansira samostalno. Do 2019. godine, možda i duže, sa zapada će velike sume novca morati da teku u pravcu istočne Njemačke. B92