BANJALUKA, Veći poreske obaveze, znatno manje subvencije, oštrija fiskalna fisciplina, suština je radne verzije Ekonomske politike RS za 2011. godinu, koju u cjelosti ekskluzivno objavljuje Capital.ba. Surovo kresanje svih budžetskih troškova prvo će, na svojim leđima, osjetiti poljoprivrednici.
Nakon što su im je Vlada pred izbore otpisala 30 miliona maraka duga za gnojivo i naftu, sada će im subvencije za sledeću godinu umanjeniti za čak 20 miliona KM. Umjesto 80 miliona koliko su dobili ove godine, poljoprivrednici će prema nacrtu budžeta, sledeće godine dobiti 60 miliona. Manje para dobiće i Željeznice RS. Njima bi tranša trebala biti smanjena za sedam miliona, navodi se u radnoj verziji Ekonomske politike za 2011. godinu. (Ekonomska politika 2011 radna verzija)
Za tranfere fondovima budžetom za sledeću godine predviđeno je ukupno 209 miliona KM. Fond PIO će dobiti isto novca kao i ove godine, odnosno 200 miliona KM. Transfer nerazvijenim opštinama je 3,4, a Fondu dječije zaštite dva miliona, dok za zapošljavanje pripravnika ide dva miliona KM.
U Ekonomskoj politici, Vlada najavljuje radikalni zaokrete koji su već podigli ogromnu prašinu u privredi. Jedna od ključnih politika je povećanje poreza sa ciljem, kako se navodi, „smanjenja kredita potrebnih za podmirenja rastućih javnih potreba“.
„Svakako svi moraju biti svjesni da dolazi vrijeme nepopularnih mjera u pojedinim oblastima, ali imperativ Vlade je i prethodne četiri godine bio da se ponaša društveno odgovorno, a kratkoročne ciljeve stavi u drugi plan. To svi zajednički dugujemo našoj djeci i niko nema pravo da sa kratkoročnim pogodnostima smanjuje šanse našoj djeci i našoj budućnosti….“ navodi se u predloženoj Ekonomskoj politici.
Samo jedna stranica Ekonomske politike, dijelu riječi „stimulativnu privrednu politiku“ od najave većeg poreskog harača, za narastuće javne potrebe. Najavljena je izmjena Zakona o porezu na dohodak. Ukinući se neoporezivi dio dohotka, oporezovati isplaćena dividenda i uvesti progresivne stope poreza na dohodak. Plata do 1 500 KM biće oporezovane sa 10%, a iznad 1 500 KM sa 20%.
.
Povećanje obaveza 2,4%
Izmjenom zakona zbirna stopa poreza na dohodak povećaće se sa 30,6 na 33 odsto. Vlada je shvatila da je, kako se navodi, „potrebno povećati stopu doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje da bi se održalo njihovo finansiranje“, te najavila da će hitno, do kraja ove godine izraditi i predložiti novi Zakon o penzijskom osiguranju RS.
.
Omča privredi na uštrb administracije
Sve firme će imati obavezu da do 10. u mjesecu izvrše obračun poreza i doprinosa, bez obzira da li su u mogućnosti da ih izmire u tom trenutku. Sve ovo je potrebno da bi se moglo potrošiti 628 miliona KM za lična primanja u javnom sektoru sledeće godine.
Ukupan Budžet 2011. će iznositi kao prošle godine 1,6 milijardi, ali zašto onda ovako oštri rezovi i veći harač?
.
Nema više posebnog računa
U Ekonomskoj politici se otkriva da otplata unutrašnjeg duga od 85 miliona KM, sledeće godine neće moći biti vršena sa eskrou ili posebno računa od privatizacije kao do sada, već iz isključivo iz redovnih budžetskih sredstva. Za grantove predviđeno je sledeće godine ukupno 230 miliona KM. Najviše novca biće izdvojeno za porodične invalidnine 87,5 miliona maraka.
Za lične invalidine sledeće godine, prema projekciji Vlade biće izdvojeno 67, a za civilne blizu 7 miliona KM. Fondu zdravstveno osgiuranja bi pripalo 40 miliona, za socijalno zbrinjivanje radnika 10, a za izbjegla i raseljena lica biće izdvojeno 5,6 miliona maraka.
Vlada sledeće godine ne predviđa nastavak pomoć tekstilnoj i kožarskoj industriji od 50 KM po radniku.
Privrednici oštro protestvuju protiv novog harača predviđenog u Ekonomskoj politici, a sindikati strahuju da će poslodavci zbog većih troškove za doprinose, sledeće godine značajno smanjiti plate ili početi otpuštati radnike. Capital.ba
.
P r e u z m i:
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo momci, tako treba izbori su prosli. Sta je narod drugo očekivao. PARA NEEMA….
ovi iz vlade su nesto previse literarno raspolozeni, pa pocinju da ubacuju moralne zalopojke u cisto ekonomski dokument:
‘То сви заједнички дугујемо нашој дјеци и нико нема право да са краткорочним погодностима смањује шансе нашој дјеци и нашој будућности’
—————-
u prevodu: vjecna japamjat, vjecnaaa japamjaaaaat
—————-
prosle godine sam pisao primjedbe za ekonomsku politiku
http://www.scribd.com/doc/25970939/Komentari-na-dokument-Ekonomska-politika-Vlade-Republike-Srpske-za-2010-godinu
izgleda da cu i ove. ovogodisnja ekonomska politika skraceno izgleda ovako: uprkos svjetskoj krizi, dobro smo se drzali, imali rast industrijske proizvodnje, izvoz znacajno uvecan, stopa nezaposlenosti manja.
prosjecna plata i penzija su vece. dalje se uzima period od 2006-2010 kao da se radi o ocjeni rada vlade a ne o strucnom dokumentu koji bi trebao da uzima reper proteklu, a ne 2006. godinu. pa cak su i strane direktne investicije povecane.
ipak, narode, iako smo imali prosperitetnu 2010. godinu, izmijenicemo zakon o porezu na dohodak gradjana (jer nije bilo dovoljno sto smo uveli duplo oporezivanje prometa nekretnina) pa cemo uvesti oporezivanje dividendi (berza japaaamjat vjecna japaamjat), povecacemo porez na dohodak…
sto se tice unutrasnjeg duga, vidimo da se vlada poziva na slucaj Colic i drugi protiv BiH (http://www.mhrr.gov.ba/ured_zastupnika/novosti/?id=789)
ista presuda je postala konacna odnosno pravosnazna dana 28/06/2010 godine pa ce vlada morati da redefinise uslove emitovanja obveznica…bice zabavno.
ima toga jos, za neki detaljniji pregled bice i zvanicna analiza…
Ovo je samo radna verzija. Treba ipak sacekati konacnu da bi se donio neki sud…
http://www.6yka.com/birac
Poreska osnovica treba biti sto sira a sto manja. Subvencije poljoprivredi ne treba ukidati. A sto se tice zdravstva, njih treba refomisati jer je sad zdravstvo skupo, neefikasno i od njega korist imaju samo zaposleni u zdravstvu. Sto se tice dividendi, treba to oporezovati jer ni od berze niko nema korist osim par ljudi i fondova. Nije to vezano samo za nasu berzu nego inace jer ne moze nikome donijeti dobro stvar (berza) koja je zasnovana na spekulacijama. Glavni problem Vlade je sto se bavi presipanjem iz supljeg u prazno a ne stvaranjem okruzenja za nova radna mjesta ili investicija u infrastruktura koja bi takodje otvorila nova radna mjesta.
nije bas vezano za ovu temu, no interesantno je vidjeti sta stranci misle o bosni, analiza u prilogu:
http://www.ksv.at/KSV/1870/de/9static/1yourfirstvisit/pdf/925e-0607_Country_Report_Bosnia_and_Herzegovina.pdf
——–
citiram:'Its greatest problem is the
highly complex and excessive bureaucracy that results from three more or less
independent entities (the Federation, the Republic and Brcko) as well as the general
absence of the rule of law in the country.’
ma opet udaraju namete privredi koja je u potpunom kolapsu. Nista nece za to osjetiti zaposleni u vladi i ostalim budzetskim institucijama, nema smanjenja plata, a i dalje se vrse zaposljavanja.
@Hazar
Da li se sjećaš da je nekad radna verzija bila bitno izmjenjena prije usvajanja, a na u korist građana i privrede? Kozmetički da, ali realno ne, zašto bi ovj put bilo drugačije?! A love nikad manje, a rashoda nikad više, na sve obaveze dosad, dolazi i poskupljenje bukvalno svega, a na to još i poplave i ko zna šta sve još neće biti, moraju se pare nekako namaknuti, pa i za povećanje plata budžetskih korisnika, jer ako troškovi života porastu još 10% (što je neminovno najkasnije do aprila) tražiće sindikati povećanje u skladu sa povećanjem troškova života, onda štrajk i sl. Milorad i ekipa ne vjerujem da će moći zadržati stanje kakvo jeste. Vidiš da nema povećanja subvencija, ozimi usjevi propali, cijene u okruženju ne prestaju rasti, minimalni oporavak svjetske privrede znači veliko poskupljenje energenata, a mi i onako sve uvozimo, osim el.energije i drva, a tu RS ima monopol, tako da je svejedno da li se uvozi ili neko određuje cijene po moralnom osjećaju. Nisam baš toliki pesimista, ali sledeća godina je sigurno najteža za RS, a ona naredna ko zna… ne mogu nas spasiti ni EU ni MMF ovakve kakvi smo sad bez privrede i sa ogromnim državnim aparatom,pa pogledajte koliko je javnih institucija nelikvidno(Fond PIO, Fond ZZ, FOnd dječije zaštite, socijalno, PURS,…) a para od Telekoma još(navodno)ima u IRB!
Kako nam je EU omogucila da do nje doputujemo, tako ovdasnja vlastela i birokratija cini sve da se sto prije odlucimo za odlazak. U situaciji kada je sva privreda stala, glavata gospoda iz toplih kancelarija trazi od privrede jos. Pa zar to nije ocigledno da nas ovi ovdje nece, ne valja im ovaj narod (sem kada treba glasati), hoce neki novi narod. Ova ”drzava” se pretvorila u cinovnicku prciju, gdje je sve stavljeno u funkciju cinovnickog aparata, pa kad dodje do poskupljenja, onda da bi se zadrzala kupovna moc CINOVNIKA, natovari se harac na privredu i sve u nedogled, ali nedogleda i beskraja nema. Jednom cemo se svi probuditi.
@ Dejan
potpisujem sve sto si napisao i jos bi dodao da li se gradjani sjecaju punog zamaha i rasta industrijske proizvodnje od 19 % u godini svjetske ekonomske krize sto je bilo ekonomsko cudo svijeta. Pa onda silni auto putevi, brze pruge, aerodromi na Sokocu, Trebinju… Evo i primjer iz sumarstva Pojedini drvopreradjivaci uvoze jeftijiju rezanu gradju pa cak i trupce iz Ukrajine, Austrije i Hrvatske. Dakle uvozi se sve pa evo i drvo.
Анализа плата у просвјети за период 2005-2009 “просјечна нето плата у образовању 2005. год. је износила 418 КМ, док је у јуну 2010. год. 877 КМ, што представља раст од 109,8%” а заборављају да је у 2005. години поред плате од 408 КМ исплаћиван и регрес и топли оброк а којих сада чине плату од 877 КМ. Влада пореди за 2011 период од 5 година умјесто са 2010. годином (процјена параметара за новембар и децембар)
Grozna defanzivna i navodno oprezna ekonomska politika koja podsjeća na Kosorku djevojku i proplai HDZ. Nešto prebrzo nakon glatke pobjede na izborima.