LONDON, Svjetski fond zaštite divlje prirode (WWF) je na sjednici Međunarodne komisije za lov na kitove podržao prijedlog Belgije, SAD-a i Velike Britanije da se ograniči razrada nalazišta nafte i gasa u priobalju Sahalina, objavio je fond.
Godišnja sjednica Međunarodne komisije za lov na kitove održava se od 11. do 14. jula na ostrvu Džersi u La Manšu.
“Život preostalih 130 sivih kitova visi o koncu i njima je neophodna zaštita, a ne još jedna platforma na mjestu gdje nalaze hranu”, izjavila je šef delegacije WWF Vendi Eliot, prenosi ruski poslovni dnevnik RBC dejli.
Svoju zabrinutost su pored nje izrazile delegacije SAD-a, Velike Britanije i Belgije.
“Velika Britanija je duboko zabrinuta činjenicom da stalna industrijska djelatnost oko ostrva Sahalin i dalje predstavlja opasnost za populaciju sivih kitova” izjavio je ministar prirodnih resursa i ribolova Velike Britanije Ričard Benijon.
WWF se zajedno sa koalicijom nevladinih organizacija protivi izgradnji još jedne naftne platforme kompanije “Sahalin Enerdži”.
“Izgradnja potencijalno može razorno da utiče na populaciju sivog kita. Gubitak samo jedne ili dvije porodice kitova svake godine može da rezultira njihovim nestankom sa lica zemlje”, ističe se u saopštenju fonda.
Ruska vlada je u maju uvela sezonska ograničenja za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u vrijeme kada sivi kitovi borave u priobalju Sahalina, koje međutim važi samo za nove projekte u nalazištu Sjeverno Čajivo, upozorava fond, apelujući na ruske zvaničnike da te mjere proširi na sva postojeća nalazišta na sjeveroistoku ostrva Sahalin.
Zaštitnici prirode navode da je kompanija “Sahalin Enerdži” zatražila državnu ekološku ekspertizu projekta za horizontalno bušenje sa već postojeće naftne platforme. Ekološke organizacije smatraju da upravo ova tehnologija mora da bude alternativa izgradnji novih platformi, pošto omogućava eksploataciju nafte na razdaljini i većoj od deset kilometara od platforme.
“Sahalin Enerdži” je objavila u oktobru da je projekat “Sahalin-2” u potpunosti usklađen sa međunarodnim i ruskim ekološkim propisima, kako je ocijenila Međunarodna konsalting kompanija “AEA Technology”, prenose agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.