– Inspektorat od „Ekvatora“ za 10 miliona kupio zgradu bez puta, rasvjete, video nadzora i transformatora
– Vještak: „Ekvator“ nije imao građevinske dozvole za dodatne radove
BANJALUKA, Banjalučka firma „Ekvator“ Đorđa Davidovića nije izvršila dodatne radove na 10 miliona KM vrijednoj zgradi u fabričkom krugu „Incela“ koju su prodali Republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS jer nisu imali građevinske dozvole, ocijenila su danas dva vještaka građevinske struke na nastavku ročišta u Okružnom privrednom sudu Banjaluka.
Inspektorat RS tužio je firmu „Ekvator“ zbog neizvršavanja radova u vrijednosti od 180 hiljada KM na kupljenoj zgradi u krugu Incela, u kojoj su 3.000 kvadratnih metara poslovnog prostora 2010. godine platili blizu 10 miliona KM.
Kompanija „Ekvator“ bila je dužna da nabavi i ugradi kliznu kapiju i rampu na parkingu, sanira postojeće saobraćajnice i trotoare, ugradi elektro instalacija rasvjete i video nadzora, izmjesti transformator i razvodni ormar i slično, navode u Inspektoratu.
Vještak građevinske struke Jovan Vuksan rekao je na ročištu da sporni radovi nisu mogli biti izvedeni zbog nedostatka građevinske dozvole, a njihova nabavka je bila u nadležnosti poslovne zone Incel.
„Radovi na kraju jesu urađeni, ali dokumentaciju nisam vidio“, navodi Vuksan.
Drugi vještak građevinske struke Milan Subotić potvrdio je takođe da je većina radova u međuvremenu izvedena, a da se ostatak nije mogao uraditi upravo zbog nedostatka dozvole.
Ostalo je nejasno kako je Inspektorat odlučio da potroši milione maraka poreskih obveznika na objekat koji nema pristupnog puta, kapije i izvršenih ostalih dodatnih radova, a za koje izvođač nije ni imao potrebne dozvole.
Prvobitna potraživanja od 180 hiljada KM Inspektorat je umanjio za 128 hiljada KM, koliko su koštali naknadno izvedeni radovi, ali je ostalo sporno potraživanje zatezne kamata od blizu 80 hiljada KM, što je znatno više od samog ostatka duga od oko 50 hiljada KM.
Na ročištu je utvrđeno da je „Ekvator“ u međuvremenu izveo većinu radova i dug smanjio na oko 50 hiljada KM. Međutim, „Ekvator“ između ostalog spori utvrđivanje zatezne kamate koja je tokom godina dosegla skoro skoro 80 hiljada KM.
Advokat „Ekvatora“ Dejan Miletić tvrdi da je samim ugovorom dogovorena kvadratura poslovnog prostora i cijena po kvadratu, ali da specifikacija radova nema.
„Najveći dio radova za koje se tereti Ekvator je izvršio naknadno. Kasnio je sa izvođenjem tih radova, ali ih je izvršio. Imam prigovor za kamatu, jer se ona ne može obračunavati na vrijednost tih izvršenih radova već se ugovaraju penali za kašnjenje“, navodi Miletić za CAPITAL, te dodaje da u samom ugovoru nije pronašao obavezu tuženog da te radove uopšte izvrši.
Borislav Jeličić iz Pravobranilaštva Republike Srpske naveo je da je namjera bila zaključiti poravnanje sa Ekvatorom, ali Republička Uprava za inspekcijske poslove nije pristala na to.
„Smatram da je poravnanje najbolji način za rješavanje sporova, da ne bude samo određen iznos već da se taj iznos i naplati jer imamo dosta presuda koje ne možemo naplatiti, ni od fizičkih ni od pravnih lica. Vidjećemo kada se donese presuda da li su bili u pravu“, govori Jeličić.
Presuda u ovom slučaju biće donesena u roku od 30 dana.
Spornu zgradu Inspektorat je kupio 2010. godine od Ekvatora, plativši tri hiljade kvadrata skoro 10 miliona KM. Osim kašnjenja u izvođenju radova, Ekvator nije platio ni 32 hiljade KM, koje je Inspektorat u međuvremenu potrošio na zakup prostora u kome je radio.
CAPITAL: V. Stokić
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Deeeeeessssseeeetttt miliona za 3000 m2. Pa to je 3.300 KM po m2. Ko se tu sve mogao ugraditi ?
Da covjek ne povjeruje.
Koliko kosta 1 m2 stare renovirane poslovne hale. Ili je to mozda nova zgrada. Ne bih rekao
Izdradnja novog poslovnog prostora od nule, tj na ledini ne kosta vise od 600 KM/m2. Ovdje je rijec o preko 3'000 . Drugim rijecima, pet puta vise. Gdje je razlika u cijeni
Pa ovo nije vise 200.000 KM.Kako će ovaj pravobranilac tražiti poravnanje na spor gdje nema gradjevinsku.Ovaj se svugdje Jelicic poravnava
Je li on takav ekspert.Ja provali se čovjek u izjavi.
Pitas gdje je razlika u cijeni a i sam znas. U necijim (cijim ?) dzepovima. Ja znam ali necu da kazem