BANJALUKA, U “Novoj elektromehanici Čajavec”, koju je u postupku stečaja kupio vlasnik kompanije “Sloboprom” Lončari Slobodan Đurčić, od aprila se gasi postojeći proizvodni program i započinju novi poslovni projekti.
Ovo je “Glasu Srpske” potvrdio Đurčić, navodeći da sa novim poslovnim planovima kreće poslije 17. aprila 2009. godine, kada mu ističe zakonska obaveza da kao kupac fabrike, bivše “Elektromehanike Čajavec” zadrži postojeći proizvodni program i jedan broj radnika.
– U skladu sa planom reorganizacije u stečaju, prilikom kupovine fabrike i odlukom Skupštine povjerilaca, preuzeo sam obavezu održavanja proizvodnje i zapošljavanja 125 bivših radnika nekadašnjeg preduzeća “Čajavec elektromehanika”. Ove obaveze ističu u aprilu 2009. godine – rekao je Đurčić.
On je naveo da nije zainteresovan da nastavi sa proizvodnjom koja se nije pokazala profitabilnom.
– Za dvije godine otkada sam preuzeo ovu fabriku, ovdje sam samo na gubitku i preorjentisaću se na druge djelatnosti koje donose profit – rekao je Đurčić.
On je dodao da je glavni problem što nemaju tržište i što nisu dogovoreni poslovi za proizvodnju auto-dijelova za kragujevačku auto-industriju “Zastava”.
Đurčić nije želio da otkrije čime će se ubuduće baviti “Nova elektromehanika Čajavec”, ali je rekao da je od Gradske uprave Banja Luka zatražio dozvolu za izmjene regulacionog plana u “Čajavecu”, kako bi mogao da planira izgradnju novih objekata i rušenje građevina koje mu smetaju u pokretanju novog biznisa.
– Nisam još dobio ovu dozvolu, ali je za sada inspekcija dozvolila rušenje hangara i trošnih baraka koje se nalaze na mojoj parceli i smetaju mi – rekao je Đurčić.
Stečaj u “Elektromehanici” otvoren je 17. februara 2005. godine. Na licitaciji održanoj u aprilu 2007. godine u Osnovnom sudu u Banjoj Luci, Đurčić je platio 3,5 miliona maraka za nepokretnosti fabrike. Punu cijenu platio je u zakonskom roku i osnovao novo preduzeće pod nazivom “Nova elektromehanika”. Isplaćeno je oko 50 odsto obaveza prema radnicima i ostalim povjeriocima kojima je firma dugovala 13.633.737 maraka. Više od 300 radnika “Elektromehanike”, koji su u stečaju ostali bez posla uvršteno je u program socijalnog zbrinjavanja radnika i njima je na taj način obezbijeđeno povezivanje radnog staža.
Obaveze
Prema riječima Slobodana Đurčića, radnici “Nove elektromehanike” koji su u pretekle dvije godine bili angažovani u proizvodnji, imali su redovne plate i uplaćivani su im doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje.