BANJALUKA, Uprava Elektroprenosa BiH traži pravne mehanizme da vrati od radnika ove kompanije više od 19 miliona maraka koje su dobili nakon presuda Suda Bosne i Hercegovine, saznaje “EuroBlic”.
U tom slučaju, oko 1.400 radnika Elektroprenosa novac će najvjerovatnije vraćati kroz mjesečne odbitke od plate. Maksimalni pojedinačni iznosi koje su radnici dobili kao razliku u platama dosežu, za ovdašnje prilike, nevjerovatnu sumu od čak 18.000 maraka.
Naime, radnici Elektroprenosa iz Federacije BiH tužili su kompaniju zbog nepoštovanja pravilnika o platama, tvrdeći da su im primanja od 1. marta 2006. godine umanjenja za 25 odsto. Prosječna plata u Elektroprenosu BiH je 1.350 maraka što je za oko 500 maraka više od prosječne plate u cijeloj BiH.
Sud je presudio u korist radnika, a Elektroprenos je počeo da sprovodi izvršne sudske presude i do 30. septembra je isplaćeno 19,6 miliona maraka po tom osnovu.
U međuvremenu su na Sudu dobili jednu reviziju u svoju korist, zbog čega su ubjeđeni da će dobiti i ostale slučajeve.
Izvršni direktor za finansije u Elektroprenosu BiH Zlatko Vidović potvrdio je za “EuroBlic” da je uprava kompanije, nakon pravosnažnih presuda, u svoju korist dobila jednu reviziju.
– Budući da su svi ostali predmeti radnika identični, generalni direktor Dušan Mijatović i ja se radikalno zalažemo da uložimo kontratužbe protiv radnika koji su tužili upravu. Novac ćemo sigurno dobiti – objašnjava Vidović.
On tvrdi da su tužbe radnika sa područja Federacije “politički instrument protiv RS”.
– Kako drugačije objasniti da su samo ljudi iz FBiH tužili upravu? Znači, samo su oni pametni i znali su da prouče akte i da vide da nešto nije u redu. To je providno, a imamo i saznanja da je to išlo sistemski – tvrdi Vidović.
Međutim, u Elektroprenosu, kako kaže, “uzburkale su se strasti i pomršeni su računi” kada je stigla odluka o reviziji predmeta u korist uprave.
– To znači da su radnici neopravdano prisvojili novac koji im ne pripada.
Pokušavamo da u upravi preduzeća dobijemo saglasnost za pokretanje procedure za vraćanje novca. Međutim, sada nastaju igre, jer ne postoji jednoglasnost u upravi kompanije jer smo samo generalni direktor i ja iz RS. Ostala četiri člana uprave su iz FBiH – ističe Vidović.
On dodaje da se u sudskoj odluci o reviziji predmeta navodi da zahtjev radnika nije opravdan i da je uprava Elektroprenosa BiH postupila u skladu sa regulatornim okvirom za isplatu plata koji određuje Državna regulatorna komisija za električnu energiju.
– Komisija kontroliše naše poslovanje, određuje svaku vrstu poslova, pa tako i troškove radne snage, odnosno bruto plate. Mi smo poštovali taj okvir, ali je radnike iz Federacije, očigledno, neko dobro instruisao o pravnim šupljinama – navodi Vidović.
Izvršni direktor za finansije Elektroprenosa BiH ističe da je uprava kompanije, nakon pravosnažne presude, odlučila da razliku u platama isplati i za oko 600 radnika sa područja Republike Srpske.
– Namjera je bila samo ravnopravan položaj svih radnika, s tim što oni koji nisu tužili upravu nisu dobili kamate – objašnjava Vidović.
Elektroprenos BiH AD Banjaluka imao je dobit od 20,1 milion maraka u prošloj godini. Vlasnici ove kompanije su entiteti Republika Srpska i Federacija BiH sa 41,10 i 58,90 odsto učešća. To je jedina zajednička kompanija RS i FBiH, ali posljednjih godina obavljaju samo osnovnu djelatnost – prenos struje, bez ikakvih dodatnih ulaganja. Razlog je što se predstavnici entiteta ne mogu dogovoriti oko raspodjele zarade, a prema posljednjim informacijama, na računu je blokirano oko 200 miliona akumulirane dobiti. U Srpskoj insistiraju da se investicije dijele u odnosu u kojem je raspoređen i kapital kompanije, odnosno oko 59 odsto FBiH, a oko 41 odsto RS. Međutim, u FBiH smatraju da dobit treba dijeliti prema prilivu novca i realnim potrebama održavanja mreže koja je veća u FBiH. Tako bi FBiH dobila 67 odsto kolača, a RS svega 33 odsto.
Kovačević: Moguća nova kompanija
Vlada RS je nedavno zaključila da će osnovati novu prenosnu kompaniju u skladu sa zakonskim propisima ako se do 31. decembra ne riješe problemi u funkcionisanju Elektroprenosa BiH. – Nezamislivo je da ovako značajna kompanija funkcioniše na ovakav način – istakao je ministar energetike RS Željko Kovačević. Podsjetio je da od 2007. do 2011. godine u Elektroprenosu nije usvojen nijedan plan investicija niti je urađena revizija poslovanja ove kompanije. – Menadžment ne funkcioniše, ne investira se u kompaniju, koja zbog toga tehnološki zaostaje – naveo je Kovačević. Blic
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vidovic kaze da su tuzbe “politički instrument protiv RS”, te da radnici iz RS nisu tuzili kompaniju.
Jedini razlog zasto nisu tuzili su prijetnje otkazom od strane istog tog direktora D. Mijatovica! Zasto se ne govori
o steti koju je prouzrokovao generalni direktor nepostovanjem pravilnika o platama, sto je dobilo svoj epilog na sudu
kroz milionske kamate i troskove suda. Isti direktor je neisplacene plate godinama prikazivao kao dobit, dobit preduzeca
koje nista ne proizvodi! Iako je na svojoj poziciji u tehnickom mandatu i Dusko Mijatovic, i Zlatko Vidovic, zajedno
sa ostalim clanovima uprave, to ih ne sprecava da primaju plate, koje sa raznim dodacima iznose od 5000 – 8000 KM
mjesecno! Zasto se tu ne spominje prosjek plata u RS!
Izgleda da uprava Elektroprenosa ima novca kada treba platiti tekstove u Blicu, a nema kada treba isplatiti dugovanja radnicima.
Jedini razlog destabilizacije stanja u prenosu je vracanje 110 kilovoltnih stanica sa BiH nivoa na nivo entiteta,
u ovom slucaju u okvir Elektroprivrede RS. To bi znacilo znacajno povecanje vrijednosti Elektroprivrede u privatizaciji
koja bi ubrzo dosla. To znaci ponavljanje vec vidjenog pranja/pljackanja novca koje je vec vidjeno kroz prodaju
Telekoma. Jer ova vlast nema drugog nacina da se odrzi, osim da placa svoje hijene (clanove stranke) koje je
postavila u svim porama ovog drustva, ukljucujuci i rukovodstvo Elektroprenosa BiH!
????
KADA CE NAS PUSTITI OVI POLITICARI DA RADIMO SVOJ POSO BOLI NJIH BRIGA ZA NAS KOJI SE BORIMO
DA PREZIVIMO SAMO LOME KOPLJA PREKO NAS NEKA IH JE SRAMOTA