BANJALUKA, Sa ciljem unapređenja i povećanja efikasnosti naplate poreza i doprinosa u Srpskoj realizovan je projekat Jedinstvenog sistema za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa čija je suština stvaranje jedinstvene baze podataka iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS, Javnog fonda dječje zaštite, Fonda PIO, Zavoda za zapošljavanje RS i PURS.
O potrebi unapređenja naplate poreza i doprinosa govore i podaci da je tokom 2009. godine Poreska uprava RS izvršila 10.355 inspekcijskih kontrola i pri tome utvrdila ukupne obaveze naložene rješenjem za plaćanje u iznosu od 104.917.879,29 maraka. Osim plaćanja poreza, PURS vršila je i kontrolu obračuna i plaćanja doprinosa na lična primanja radnika. Podatak koliko poslodavci u Srpskoj duguju po osnovu neplaćenih doprinosa u Poreskoj upravi RS nisu mogli da kažu, jer se u evidencijama PURS utvrđene obaveze iskazuju u zbirnom iznosu, a ne po vrstama prihoda.
Predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić, kaže da je jedan od razloga za najavljeni štrajk upozorenja radnika u Srpskoj neizmirenje plata zaposlenima, a samim tim i poreza i doprinosa.
– Postoje četiri varijante isplate plata i izmirenja obaveza i doprinosa. U prvoj verziji, poslodavac radniku isplaćuje platu u gotovini, na ruke, i time izbjegava poreze i doprinose. U drugoj verziji, poslodavac radnika prijavi na minimalan iznos plate koji isplaćuje preko banke i na koji obračunava porez i doprinose, dok ostatak isplaćuje radniku na ruke. U trećoj varijanti, poslodavac radniku uplati, na primjer, 500 maraka na račun u banci, radnik podigne novac i vrati poslodavcu 200 maraka. Četvrta opcija jesu dobri poslodavci koji radnicima isplaćuju cijelu platu preko računa u banci i na cjelokupan iznos plate obračunavaju poreze i doprinose – objašnjava Mišićeva. Ona kaže da sindikalci nisu zadovoljni dosadašnjim radom Inspektorata RS i Poreske uprave RS kada je u pitanju kontrola i naplata poreza i doprinosa, ali pozdravlja svaki napor da se situacija u tom segmentu poboljša. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ko je radio i koliko je naplatio za ovaj program?
kako objedinjujemo bazu podataka za obracun poreza brzo cemo preteci i njemacku.ali daj boze ovdje se jos uvjek radi za 150 do 200 eura i mislim da ce to jos dugo potrajati,nacice oni nacin za svoja mesetarenja i izbjegavanje poreza sve dotle dok neko nebude visio na drvetu za utaju poreza.a sve dotle dok nekoga mogu potkupiti to je mrtvo slovo na papiru.