Energetski sporazum Rusije i Venecuele na rok od 25 godina

KARAKAS,  Venecuela i Rusija su  potpisale paket dokumenata o unapređenju dvostranih ekonomskih odnosa, uključujući i sporazume o energetskoj saradnji u narednih  25 godina, korišćenju nacionalnih valuta u međusobnim trgovinskim obračunima i osnivanju rusko-venecuelanske banke i dogovor o vojno-tehničkoj saradnji.
 Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je, poslije razgovora sa venecuelanskim kolegom Ugom Čavesom, potvrdio da je postignut dogovor o korišćenju rublje i bolivara  kao obračunskih jednica u dvostranoj trgovini i da je razmotrena mogućnost osnivanja posebnog rezervnog fonda u nacionalnim valutama dviju zemalja.
 Čaves i Medvedev su razgovarali, kako prenose ruska glasila, i o tekućoj situaciji na svjetskom tržištu energetskih sirovina, uključujući i naftu.
 “Rusija je zainteresovana za pravednu u stabilnu cijenu nafte i spremna je na saradnju sa OPEC-om (Organizcijom zemalja izvoznica nafte) po tom pitanju, ali neće u vezi s tim praviti nikakve posebne aranžmane sa Vencuelnom”, naglasio je Medvedev.
 Čaves je ukazao na spremnost Venecuele da, zajedno sa Rusijom i drugim zemljama, radi na stabilizaciji cijena nafte.
 “Nagli rast, a potom pad cijena nafte dovodi do iracionalne situacije, od koje niko nije u dobitku”, ocjenio je Čaves i dodao da će se cijene osnovne energetske sirovine i dalje “pomjerati”, pa je stoga “neohodna saradnja u okviru OPEC-a, kao i sa drugim zemljama, uključujući i Rusiju, da bi se postigao balans”.
 Predsjednik Venecuele je ocijenio da glavnu prepreku za stabilizaciju cijena nafte na svjetskom berzama predstavljaju aktivnosti špekulanata koje, kako je naglasio, “unose tržišnu nesigurnost”.
 Odmah poslje završetka pregovora sa Čavesom i konferencije za novinare, Medvedev se sastao sa predsjednicima zemalja, članica Bolivarske alternative za Ameriku (ALBA), koja je osnovana krajem 2004. godine na prijedlog Kube i Venecuele, kao protivteža planu SAD da stvore zonu slobodne trgovine u Latinskoj Americi.
 Samit ALBA danas je otvoren u Karakasu, a na skupu, uz Čavesa, učestvuju i predsjednici Bolivije, Hondurasa, Dominikanske Republike i Nikaragve, a u svojstvu posmatrača i Urugvaj, Ekvador, Iran i Haiti.
 Medvedev nije isključio mogućnost učešća Rusije u organizaciji ALBA, ocjenivši da bi to moglo biti u formi “pridruženog člana ili na neki drugi, prikladan način”.
 Tokom posjete Medvedeva potpisan je i sporazum između ruskog energetskog giganta “Gasproma” i venecuelanske državne kompanije “Petrolej Venesuela” o zajedničkim istražnim radovima u naftonsnom pojasu rijeke Orinoko “Ajakučo 3”, kao i dogovor o mirnodopskom korišćenju atomske energije.
 Šef ruske državne korporacije “Rosatom” Sergej Kirijenko je ocijenio da razvoj saradnje između dvije zemlje u oblasti atomske energije neće “izazvati uznemirenost u svijetu”.
 Kirijenko je podsjetio da je Venecuela član Međunarodne agencije za energetiku još od 1958. godine i da je potpisala cijeli niz dokumenata koji se odnose na razvoj nuklearne energetike.
 Okvirni sporazum Moskve i Karakasa o saradnji u atomskoj energiji podrazumjeva učešće dvije strane u istraživanju novih nalazišta uranove rude, razvoj atomske medicine i razradu projekata u izgradnji nuklearnih objekata za proizvodnju elektroenergije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts