Energija iz kukuruza

BEOGRAD, U dragačevskom selu Dragačica, na nekoliko kilometara od Lučana, u petak je svečano obilježen završetak izgradnje prve elektrane na biogas u zapadnoj Srbiji, odnosno prve elektrane u cijeloj zemlji, koja će za proizvodnju struje koristiti – kukuruz. Čitav projekat za izgradnju elektrane napravio je Čačanin Milan Filipović (56) na svom imanju u ovom selu, a proizvodnja struje bi, po njegovim procjenama, trebalo da krene za tri mjeseca.
Elektrana u Dragačici proizvodiće 75 kilovata struje po satu, odnosno oko 600.000 kilovata godišnje. Milanova računica je da bi za godinu dana trebalo da, po sadašnjim uslovima otkupa takozvane zelene struje, zaradi 100.000 evra.
– U svetskim uslovima izgradnja ovakve elektrane košta do milion evra, a ja sam u moju elektranu uložio pet puta manje, i to samo zahvaljujući pameti – kazao nam je Milan, koji je po struci mašinski inženjer.
Elektrana bi na godišnjem nivou trošila oko 1.500 tona sirovine, odnosno kukuruza, stočnog graška, ali i deteline i obične trave. Zapravo svega onoga što može da truli.
– Znam, mnogi će mi zamjeriti što kukuruz upotrebljavam u ove svrhe. Ali, tvrdim da je mnogo isplativije kukuruz koristiti za elektrane, nego za tov bikova – rekao nam je Milan, koji je u čitav posao uključio i njegovu suprugu i troje djece – sina i dvije ćerke. – Zato apelujem na državne organe da pomognu svakom seljaku u izgradnji ovih elektrana, koje su budućnost ne samo Srbije. Planiram izgradnju još jednog postrojenja, a već su se za ovaj vid posla zainteresovale i mnoge komšije, pa se očekuje da kroz godinu dana u Dragačevu niknu još tri elektrane.
40 domaćinstava
Sa elektrane Milana Filipovića moći će da se strujom snabdijeva oko 40 domaćinstava. Struja, proizvedena u ovoj elektrani, objasnio nam je on, direktno se kači na mrežu, a za proizvedenu energiju dobija nadoknadu od države Srbije. Tako će mu se izgradnja elektrane isplatiti za dvije godine rada. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts