PODGORICA, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) zatražila je povećanje cijene struje za 79 odsto za domaćinstva sa dvotarifnim brojilima, i 73 odsto za jednotarifne potrošače.
EPCG u saopštenju obrazlaže zahtjev za povećanje cijene rastom troškova zaštite životne sredine, povećanjem “stope povrata na sredstva”, zatim “izražene” potrebe za ulaganje u održavanje sistema i povećanjem zakonskih obaveza.
Regulatorna agencija za energetiku (RAE) bi do kraja februara trebalo da se izjasni o zahtjevu EPCG.
Nove cijene koje bi bile veće za oko šest centi po utrošenom kilovat satu bez poreza na dodatu vrijednost, primjenjivale bi se od 1. aprila ove godine.
Sindikati i poslodavci su protiv poskupljenja električne energije.
EPCG navodi da je predloženi, novi iznos cijene struje iz domaćih izvora “u potpunosti u skladu sa uvoznom cijenom struje”, i da tarife koje je utvrdio regulator za 2010. godinu nisu uključile investicije realizovane u prethodne tri godine što kompaniju “vodi do bankrota”.
EPCG je tražila od regulatora da joj dozvoli da potrošači sa oko 24 miliona evra plate gubitke na distributivnoj mreži iako su gubici 2010. godine smanjeni za oko četiri puta u odnosu na 2009. godinu.
U prilog opravdanosti zahtjeva za poskupljenje struje, EPCG u saopštenju navodi i da je cijena za domaćinstva u Crnoj Gori “znatno niža od evropskog prosjeka, ali i od nekih zemalja u regionu, poput Hrvatske i Slovenije”.
Međutim, ako regulator uvaži zahtjev elektroenergetske kompanije i poskupi struju na 13,2 odnosno 13,8 centi po kilovat-satu, građani Crne Gore bi skuplje plaćali struju nego stanovnici Njemačke (13,4 centa po kilivat satu), Mađarske, Grčke, Češke.
U EPCG ukazuju i na potrebu “pravovremenog” obezbjeđivanja 30 odsto količina energije iz uvoza, kao i da je elektroenergetska kompanija 2010. godine izgubila 46 miliona evra zbog “znatno nižih tarifa” u odnosu na 2009. godinu. Beta