BEOGRAD, Elektroprivredi Srbije (EPS) je neophodan strateški partner, i to ne samo zbog kapitala, već i zbog znanja i tehnologije koja nedostaje tom preduzeću, ocijenio je danas predsjednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Djuričin.
“Procenat učešća tog strateškog partnera u EPS-u ne bi trebalo da bude veći od polovine, a proporcija 50:50 bi, po meni, bila idealna”, rekao je Djuričin u intervjuu za list “kWh”.
Srbija bi, prema njegovom mišljenju, u tom slučaja trajno ostala vlasnik tog strateškog sektora, dok bi strateški partner, s obzirom na veličinu uloga, morao biti zainteresovan ne samo za profit, već i za kvalitetno snabdijevanje domaćeg stanovništva energijom.
“Nisam za to da se EPS prodaje na berzi, pošto je kod nas tržište kapitala veoma ‘plitko’ i u povlačenju. Umesto toga, valjalo bi primeniti metod ‘uvlačenja’ stranog partnera u vlasništvo”, istakao je Djuričin.
On je rekao da bi to značilo dokapitalizaciju EPS-a, a taj kapital bio bi upotrebljen za nove investicije, koje bi bile “najbolji indikator povratka ka reindustrijalizaciji, koja je jedini održivi model razvoja svake države.”
“Samo tako može se uspostaviti sklad izmedju vrednosti stvorene u takozvanom realnom sektoru i vrednosti ’emitovane’ u finansijskom sektoru, čiji je nesklad, uostalom, i doveo do toga da je industrijska proizvodnja u Srbiji danas na nivou od samo 40 procenata onog iz 1989. godine”, napomenuo je Djuričin.
Strateški partner, odnosno njegov kapital bi, prema njegovim riječima, bio inicijalna kapisla za nove investicije, a pretpostavka je da bi one već u prvoj godini dovele i do osjetnog rasta bruto domaćeg proizvoda, što je šansa za cijelu Srbiju i za otvaranje novih radnih mjesta.
Djuričin je ukazao da bi masivne investicije u elektroprivredi mogle da odigraju ulogu iniciranja multiplikatora ukupnih investicija, koje bi mogle da pomognu i u razvoju takozvanog humanog kapitala.
Govoreći o cijeni struje u Srbiji, on je ocijenio da ona mora da se poveća do nivoa bar približnog evropskom, što, kako je rekao, proizilazi iz same činjenice da je EPS-u neophodan strateški partner.
“Jer, ako neko ulaže ogromne pare u kupovinu dela srpske elektroprivrede, logično je i da računa kada će mu se i koliko isplatiti ta investicija. Osim toga, logično je i da će vrednsot EPS-a biti mnogo bolja, ako su i cene proizvoda te kompanije dovoljno velike da omogućavaju profit, što znači da socijala mora da se rešava socijalnim merama države, a ne preko cene struje,” zaključio je Djuričin. Tanjug