„Erasmus+“: Jačanje znanja, vještina i zaposlenosti

BANJALUKA – Već sedam godina, koliko postoji program  Evropske unije „Erasmus+“, brojni studenti i nastavno osoblje iz Bosne i Hercegovine imali su priliku da pohađaju univerzitete širom svijeta i da na taj način prošire iskustva, poboljšaju vještine i doprinesu svom obrazovanju.

erasmus
Foto: ec.europa.eu

Sunčica Banda koja je zvanje Profesora francuskog jezika i književnosti i latinskog jezika stekla na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci  zahvaljujući „Erasmus-u“ provela je jedan semestar četvrte godine studija na Univerzitetu u Poatjeu.

„Na četvrtoj godini studija pružila mi se mogućnost da usavršim svoja znanja, te da kao „Erasmus“ stipendista provedem osmi semestar (2019/2020) u Francuskoj. Odlazak u tu predivnu zemlju predstavljao mi je izazov“, istakla je Banda.

Dodala je da joj je studiranje na Univerzitetu u Poatjeu pružilo nova znanja i iskustva.

„Shvatila sam koliko se njihov način rada i učenja razlikuje od našeg. Iako sam se na početku osjećala kao brucoš, vremenom sam se prilagodila, te sam uspješno položila sve ispite“, istakla je Banda.

Prema njenim riječima, kao studentici francuskog jezika, boravak u Francuskoj i razgovor sa izvornim govornicima joj je bio od velike važnosti u napretku njenog govornog jezika.

„Bilo je izuzetno zanimljivo provesti jedan semestar na stranom univerzitetu, porediti njihov studijski program sa svojim matičnim, uvidjeti pozitivne i negativne strane jednog i drugog, kritički sve sagledati, proširiti svoje vidike…“, dodala je ona.

Foto: Sunčica Banda (privatna arhiva)
„Erasmus“ put ka zapošljavanju i poboljšanju vještina

Banda smatra da program „Erasmus“ predstavlja priliku za poboljšanje jezičkih vještina, sticanje samopouzdanja i nezavisnosti, upoznavanje nove kulture, te da ima pozitivan efekat na kasnije mogućnosti zapošljavanja.

„Program svakako pruža i finansijsku podršku, podupire obrazovanje i osposobljavanje mladih ljudi i pozitivno utiče na našu zemlju“, naglasila je Banda.

Kako ističe, Poatje je sam po sebi multikulturalan studentski grad, koji, osim kvalitetnih akademskih sadržaja, studentima nudi mnoštvo ostalih aktivnosti za ispunjavanje slobodnog vremena.

Pročitaj više:  SAD: Privreda u rastu preko očekivanja

Univerzitet u tom francuskom gradu je, kako kaže, izuzetno organizovan, te nudi širok izbor studija, a sam kampus je lijepo uređen, ispunjen bibliotekom, parkovima i sportskim terenima.

Putovanja najljepši dio „Erasmus-a“

Najljepši dio „Erasmus-a“ su putovanja i na taj način je banjalučka studentica imala priliku da posjeti grad Bordo, gdje je degustirala francuska vina.

„Bordo, grad poznat po vinogradima, oduševio me urbanizmom i arhitekturom. Takođe, nezaboravno iskustvo za mene je bila posjeta prelijepom dvorcu ‘Le Château de Chenonceau’ u dolini rijeke Loare“, ispričala je Banda.

Druženja sa mladima iz cijelog svijeta, kaže ona, proširi vam vidike i ideju o životu u inostranstvu, o prilagođavanju drugačijoj sredini.

„Ovo iskustvo me je osnažilo i pomoglo mi da osvijestim neke sopstvene karakteristike, te da bolje upoznam sebe. Nadam se da ću se u budućnosti vratiti u Francusku, kako bi u potpunosti doživjela njen duh“, poručila je Banda.

Univerzitet u Banjaluci
FOTO: Univerzitet u Banjoj Luci
Univerzitet u Banjaluci dio „Erasmus-a“ od početka

„Univerzitet u Banjoj Luci uključen je u program „Erasmus“ od njegovog formiranja 2014. godine i ima preko 60 potpisanih međuinstitucionalnih ugovora iz 26 zemalja Evrope. Studentska razmjena može da traje od tri do 12 mjeseci u svrhu studiranja i od dva do 12 mjeseci u svrhu prakse. Razmjena osoblja može da traje od pet dana do dva mjeseca”, ističu u Univerzitetu u Banjaluci.

Dodali su da je „Erasmus Mundus“ bio program razmjene Evropske komisije, a u kojio je Univerzitet u Banjaluci bio uključen od 2011. godine.

„Kroz šest projekata u kojima je Univerzitet bio partner u „Erasmus Mundus“ programu, preko 70 studenata i članova osoblja obavilo je razmjenu”, navedeno je u  Univerzitetu.

„Erasmus“: Sedmogodišnji program od 14,7 milijardi evra

Program „Erasmus+“ bio je usmjeren ka jačanju znanja i vještina te zapošljivosti građana, kao i unaprijeđenju i modernizaciji sistema obrazovanja, obluke, mladih i sporta.

Pročitaj više:  Uz pomoć EU od 1. jula šleperi se „carine bez papira“

Za provođenje tog sedmogodišnjeg programa bilo je osigurano 14,7 milijardi evra.

Bio je namijenjen učenicima, studentima, nastavnom i nenastavnom osoblju na svim nivoima obrazovanja, mladima između 13 i 30 godina starosti, pojedincima, osoblju i članovima organizacija koji rade s mladima, sportskim radnicima,volonterima i sportistima.

Predviđalo se da će u okviru ovog programa više od četiri miliona osoba primiti podršku za studiranje, obuku, rad ili volontiranje u inostranstvu. Ovom brojkom se obuhvata dva miliona studenata u visokoškolskim ustanovama, 650.000 učenika u programu stručnog osposobljavanja i naučnika, te više od 500.000 učesnika razmjene mladih i programa volontiranja u inostranstvu.

Foto: ec.europa.eu
Novi program vrijedan 26,2 milijarde evra

U martu ove godine pokrenut je novi program “Erasmus 2021-2027”. Objavljeni su i prvi godišnji program rada i poziv za 2021. godinu.

Budžet programa iznosi 26,2 milijarde evra, u poređenju sa 14,7 milijardi evra za period 2014-2020. To će biti dopunjeno sa oko 2,2 milijarde evra iz spoljnih instrumenata EU.

Sa tim povećanim budžetom, “Erasmus+” će biti inkluzivniji, digitalniji i zeleniji. Takođe će uključivati “DiscoverEU” koji nudi 18-godišnjacima mogućnost da dobiju evropsku željezničku kartu za putovanje, učenje od drugih kultura i upoznavanje građana EU.

CAPITAL: Bojana Ninković

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts