SARAJEVO, Član pregovaračkog tima BiH iz Republike Srpske u procesu adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU /SSP/ Miljan Erbez upozorava da ovaj proces može da dovede u pitanje status, odnosno opstanak domaće poljoprivredne i prehrambene proizvodnje.
“Prema stavu Vlade Republike Srpske od 30. decembra prošle godine, za posebno osjetljive poljoprivredne proizvode neophodna je carinska zaštita sve do ulaska BiH u EU, a koji nisu predmet trgovinskog sporazuma ne treba ni da budu predmet pregovora delegacija BiH i Evropske komisije u procesu adaptacije SSP-a, prevashodno zbog zaštite domaće poljoprivredne i prehrambene proizvodnje, ali i zbog njene konkurentnosti”, rekao je Erbez.
On naglašava da, iako je Predsjedništvo BiH donijelo određene zaključke u oktobru prošle godine, delegacija BiH nije pripremila nikakve kompenzatorne mjere u smislu realizacije tih zaključaka.
“Na koji način će se vršiti kompenzacija na osnovu eventualnih, odnosno, očekivanih gubitaka koji će biti uslovljeni prihvatanjem zahtjeva EU? Analiza Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, odnosno, njegovog resora za poljoprivredu, pokazuje da će samo kroz nenaplaćene carine proizvoda koji će se uvoziti u novim liberalizovanim uslovima BiH izgubiti oko 70 miliona KM godišnje”, navodi Erbez.
Prema njegovim riječima, dodatni problem je taj što EU traži retroaktivnu primjenu Sporazuma, odnosno nadoknadu za sve ono što se uvozilo u BiH od 1. jula 2013. godine i što je do sada naplaćeno, a to je negdje oko 200 miliona KM.
“To su veliki gubici i nekada me stvarno čudi kako niko od nadležnih organa, prije svega Predsjedništva BiH, ali i Savjeta ministara BiH, ne razmišlja o ovim problemima, koji u sebi, moguće je, imaju i elemente krivičnog djela, jer je riječ o ataku na poljoprivrednu proizvodnju, radna mjesta i ekonomsku i socijalnu stabilnost poljoprivrednih proizvođača, ali i zdravstvenu sigurnost potrošača, odnosno stanovništva u BiH”, rekao je Erbez.
Svi su ovdje, ističe on, upoznati da najčešće treća klasa proizvoda, poput mesa i mesnih prerađevina dolazi u BiH iz država članica EU, koje prvu klasu proizvoda čuvaju za svoje građane.
“Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske napravilo je analizu o tome kako se već sada odvija trgovina sa nekim zemljama EU. U 2014. godini iz Hrvatske smo uvezli 764 miliona KM ili 490.000 tona, iz Slovenije 229 miliona KM ili 151 milion kilograma proizvoda, iz Mađarske 197 miliona KM, od čega se samo na pšenicu odnosi 80 miliona, iz Italije 130 miliona KM, iz Austrije 98, Poljske 87 miliona…”, precizirao je Erbez.
On upozorava da će dodatna liberalizacija trgovine još više ići u korist država EU, što će dodatno otežati položaj domaćih poljoprivrednika i industrije u BiH, a u pitanje će biti doveden i veliki broj radnih mjesta.
Erbez je dodao da on, najvjerovatnije, neće ni ići na naredni sastanak pregovora o adaptaciji SSP-a 28. aprila u Brisel, a prema njegovim saznanjima, i neki drugi članovi delegacije BiH odustali su od tog puta, pravdajući to bezbjednosnim razlozima, ali i poštovanjem principa i dogovora o redoslijedu održavanja sastanaka.
“Bilo je dogovoreno da nova runda pregovora bude održana krajem aprila u Sarajevu, a ne u Briselu. Međutim, nakon insistiranja nekih članova pregovaračkog tima šef delegacije BiH Hamdo Tinjak prihvatio je da to opet bude u Briselu, što je naravno van konteksta naših dogovora”, rekao je Erbez.
Šef delegacije BiH na pregovorima između BiH i EU o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ Hamdo Tinjak izjavio je Srni da bi 28. aprila u Briselu trebalo da bude održana, možda i finalna, runda pregovora, na kojoj očekuje da Evropska komisija izađe u susret zahtjevima BiH u ovom procesu. Srna