TREBINJE – Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira u ovoj godini krenuti u gradnju solarne elektrane i vjetro parka, vrijednih preko 250 miliona maraka što je svojevrsni zaokret u njihovoj proizvodnji električne energije koja se do sada zasnivala na uglju i vodi, saznaje portal CAPITAL.
Prema Privremenom operativnom planu nabavki za 2020. godinu, u prvom kvartalu će biti raspisan tender za izgradnju vjetroparka “Hrgud” na istoimenoj lokaciji u opštini Berkovići.
Projekat vrijedan 126,12 miliona maraka u ERS-u planiraju da finansiraju vlastitim sredstvima, kreditom i donacijama a pokretač će biti Direkcija za investicije ERS-a.
Već ranije na ovoj lokaciji su izvršena jednogodišnja ispitivanja potencijala vjetra na osnovu kojih je izrađena Studija opravdanosti ovog energetskog objekta.
Srednja godišnja brzina vjetra se kreće od šest do osam metara u sekundi na visini od 79,5 metara.
U planu je gradnja 16 vjetroturbina koje bi imale ukupnu snagu od 48 megavata i godišnju proizvodnju od 126 gigavat časova.
S obzirom na lokaciju vjetroparka biće potrebno da se izgradi preko šest kilometara puteva.
Na kraju ove godine trebao bi biti raspisan javni poziv za izgradnju solarne elektrane koja će biti pozicionirana 12 kilometara jugoistočno od Trebinja.
Za ovaj projekat, ERS planira da 136 miliona maraka, koliko je procijenjena vrijednost projekta obezbjedi iz vlastitih sredstava i kredita.
Solarna elektrana “Trebinje” će imati instalisanu snagu od 100 megavata i godišnju proizvodnju od 147,7 gigavat časova.
Prema zvaničnim podacima, “Elektoprivreda Republike Srpske” 56 odsto od ukupne struje proizvodi u termoelektranama a 44 odsto u hidrocentralama.
Kada su u pitanju nabavke koje se odnose na ove izvore, u planu je nabavka opreme za pripremu i oplemenjavanje uglja vrijedne 32 miliona maraka, a najavljena su i investiciona ulaganja od nepunih devet miliona maraka u HES Gornja Drina.
CAPITAL: Dejan Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako zaokret?
Zaokret bi bio coal phase-out, da danas odluče da pogase TE i rudnike Ugljevik i Gacko do 2025.
kupujte dionice elektroprivrede dolazi buducnost
Evropa pritisnula.
SIPUTE RACKIRCINU SVI ZAEDNO