BEOGRAD, Delegacija Evropske unije u Srbiji potpisala je danas ugovore sa 56 gradova i opština o donaciji šest miliona evra za 38 projekta razvoja lokalnih uprava.
Ukupna vrijednost tih projekata je 6,8 miliona evra, od čega šest miliona daje EU, a ostatak je učešće lokalnih samouprava, rekao je potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić na ceremoniiji potpisivanja.
Prema njegovim riječima, radi se o srednjim projektima vrijednosti između 100.000 i 300.000 evra, koji su namijenejni poboljšanju stanja i obuhvataju širok spisak oblasti, od jačanja razvoja turizma, preko jačanja energetike do poboljšanja ruralnih područja.
Cilj programa je da se ojačaju lokalne samouprave kako bi se postigla decentalizacija koja je, prema riječima šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensana Dežera, veoma važna jer 80 odsto tekovina Unije u toku procesa pristupanja neće biti sprovedeno u Beogradu, već na lokalnom nivou.
Dežer je istakao da je optimista po pitanju dobijanja statusa kandidata Srbije za člana EU, jer vidi veliki napor koji se ulaže na tom putu.
Najveća realizacija međunarodne pomoći od 2000.
U Srbiji je prošle godine realizovano 1,2 milijardi evra međunarodne pomoći, što je najviši iznos od 2000, izjavio je danas Đelić. To je ostvareno uglavnom zahvaljujući koncesionalnim kreditima u ukupnom iznosu od 722,21 milion evra, saopštila je Vlada Srbije nakon sastanka Đelića i direktorke Kancelarije za evropske integracije Milice Delević s predstavnicima ambasada i međunarodnih agencija koje su do sada bile donatori Srbiji.
Riječ je uglavnom o projektima iz zajmova koji su zaključeni u prethodnim godinama kroz ugovore sa Evropskom investicionom bankom, Svjetskom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Njemačkom.
Kada je riječ o realizaciji bespovratne pomoći, ona je u 2010. iznosila 494,79 miliona evra, što je najviši iznos od 2002, navodi se u saopštenju. To je uglavnom posljedica ubrzane realizacije programa i projekata finansiranih iz pretpristupnih sredstava EU (IPA), a korišćenje novca ostalih donatora nije u bitnoj mjeri mijenjano u odnosu na prethodne godine.
Međunarodnim donatorima predstavljen je dokument Potrebe Srbije za međunarodnom pomoći 2011-2013, koji definiše pristup Vlade Srbije višegodišnjem programiranju međunarodne razvojne pomoći, koordiniše aktivnosti i mehanizme saradnje donatora. Beta, Emg.rs