BRISEL, Evropska unija i Ujedinjene nacije su objavili sve neophodne pripreme potrebne za povezivanje njihovih programa za trgovanje dozvolama za emisiju ugljen-dioksida (CO2) do kraja godine, saopšteno je juče u Briselu.
Uspješno spajanje programa bi značilo da će evropske kompanije koje sponzorišu projekte za smanjenje emisije štetnih gasova u zemljama u razvoju, kao što su Kina i Indija, moći za to da dobiju kredite za sopstvenu emisiju, prenosi agencija DPA.
U skladu sa Protokolom iz Kjota, glavnim međunarodnim sporazumom čiji je cilj borba protiv globalnog zagrijavanja, razvijene zemlje koje finansiraju smanjenje emisije CO2 u zemljama u razvoju imaju pravo da ta smanjenja računaju kao da su ih same realizovale.
Tako dobijeni krediti se evidentiraju u Međunarodnom registru transakcija prava na trgovanje gasovima sa efektom staklene bašte (ITL).
Paralelno sa tim, EU vodi Program trgovanja dozvolama za emisiju (ETS) u skladu sa kojim preduzeća koja emituju velike količine ugljen-dioksida, poput proizvođača električne energije, moraju da kupuju dozvole za emisiju. Evidencija o tome se vodi u Nezavisnom registru transakcija (CITL).
ETS predviđa da kompanije iz EU koje sponzorišu projekte za smanjenje emisije izvan Unije mogu da za to dobiju kredit. Međutim, to dosad nije bilo moguće, jer nije postojala veza između registara EU i UN.
Zvaničnici Unije kažu da, budući da su sve provjere izvršene, do kraja godine može da se izvrši povezivanje dva registra. O preciznom datumu trenutno pregovaraju zvaničnici Unije i UN.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.