EU nema novih zahtjeva prema Španiji

spanijaBRISEL, Evropska komisija potvrdila je da od Španije neće tražiti nova prilagođavanja kako bi ispunila dogovoreni cilj deficita za 2013.

Takva odluka je uslijedila uprkos riziku od neispunjenja cilja deficita, na šta upozorava špansko ministarstvo finansija.
“Nećemo tražiti da Španija usvoji dodatne mjere kako bi dovela u red svoj deficit za 2012. i 2013. godinu, budući da smo već zaključili da je preduzela efikasne akcije u pogledu fiskalnih prilagođavanja”, kaže portparol evropskog komesara Olija Rena, Sajmon O'Konor.
Špansko ministarstvo finansija upozorilo je juče na rizik od neispunjenja cilja deficita od 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u sedam autonomnih regiona (Andaluziji, Mursiji, Valensiji, Ekstremaduri, Balearima, Kanarima i Kastilja La Manći) i Katalunji.

Vlada računa na ostvarenje planiranog cilja od 1,5 odsto BDP-a kako bi ispunila cilj dogovoren sa Briselom, a to je da se javni deficit smanji na 6,3 odsto BDP-a u 2012. godini, dok bi španski deficit u 2013. godini trebalo da bude smanjen na 4,5 odsto i 2,8 odsto u 2014. godini.

U 2013. godini, autonomne pokrajine će morati da smanje deficit sa 1,5 na 0,7 odsto, dok će u 2014. morati da imaju deficit od 0,1 odsto kako bi se ponovo 2015. vratile na suficit od 0,2 odsto.
Pozdravljeni reformski napori Francuske
francuskaEvropska komisija istovremeno je pozdravila napore Francuske u reformisanju njene posrnule ekonomije, ali je takođe umanjila nade zvaničnog Pariza da bi mogao da dobije dodatno vrijeme za ispunjenje ciljeva javnog deficita.

“Pozdravljamo najnovije izjave francuskih zvaničnika”, rekao je Sajmon O'Konor, misleći na izjave francuskog predsjednika Fransoa Olanda i premijera Žana-Marka Eroa o reformama za podsticanje privrednog rasta, prenosi agencija AFP.

“Ove strukturne reforme su neophodne kako bi francuska ekonomija nadoknadila nedostatak konkurentnosti”, rekao je O'Konor.

Pročitaj više:  EK nastavlja aktivnosti na osnivanju bankarske unije

Suočen sa ekonomijom koja se nalazi na ivici recesije i rastućom nezaposlenošću, Oland polaže nade u kombinaciju reformi i javnih investicija radi podsticanja privrede.

Francuski budžet za 2013. zasnovan je na ispunjenju granice javnog deficita Evropske unije od tri odsto BDP-a, međutim mnogi analitičari smatraju da će to biti teško postići jer bi privredni rast mogao biti niži od očekivanog.

Prošlog mjeseca, Ren je za francuski list Mond rekao da bi Pariz mogao da olabavi mjere štednje kako bi se usredsedio na rast, ukazujući na “strukturna budžetska prilagođavanja koja Francuska preduzima u nevjerovatnom intenzitetu”.

“Kada imate vjerodostojnu srednjoročnu budžetsku strategiju, podržanu reformama, možete imati sporije prilagođavanje”, dodao je on, misleći na cilj od tri odsto.

Poslije fokusiranja na štednju, koju su mnogi okrivili za pogoršanje ekonomske krize, Brisel je nedavno stavio akcenat na rast, nudeći vladama određeni prostor za manevrisanje. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts