BUDIMPEŠTA, Predstavnici Evropske unije potpisali su dokumenta na osnovu kojih će Mađarskoj obezbijediti pozajmicu od 6,5 milijardi evra, radi podrške vladi u realizaciji programa u oblasti monetarne i privredne politike i za nastavak finansijske konsolidacije u zemlji, saopštilo je juče mađarsko ministarstvo finansija.
Novčana sredstva EU su sastavni dio finansijskog paketa odobrenog od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji je Mađarskoj obećao ukupno 25,1 milijardu dolara, odnosno 20,1 milijardu evra novčane pomoći, objavile su novinske agencije u regionu.
Pristup ovim kreditnim sredstvima Mađarska će dobiti na dvije godine, a najduže do pet, pri čemu ih može uzimati u četiri tranše.
“Uslov za dobijanje prve tranše u iznosu od dvije milijarde evra je da se predloži (mađarskom) Parlamentu budžet za iduću godinu sa planiranim deficitom u iznosu od 2,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP)”, saopštilo je ministarstvo finansija uslove za dobijanje novca od EU, a prenosi mađarska agencija MTI.
Ministarstvo ukazuje da uslovi kredita sadrže i fiskalne mjere za dostizanje planiranog deficita.
Mađarski premijer Ferenc Djurčanj (Gyurcsany) priznao je u srijedu da njegovu zemlju očekuje duga i duboka recesija, koja bi mogla da potraje do 18 mjeseci.
On je u razgovoru sa ekonomskim savetnicima ukazao da Mađarsku tek očekuje najteža faza krize.
“Osećam da je najteže još pred nama, a ne iza nas”, naglasio je Đurčanj, ukazujući da je prvi šok prošao, ali da će biti mnogo teže pomiriti se sa dugim periodom recesije koja može da traje godinu, do godinu i po dana.
Prema najnovijim prognozama, BDP Mađarske bi u 2009. trebalo da se smanji za jedan odsto, a kao razlog se navodi pad tražnje na izvoznim tržištima i smanjenje domaće tražnje zbog budžetske štednje i smanjivanja plata.
Bruto inostrani dug Mađarske predstavlja 99 odsto BDP-a zemlje i jedan je od najviših u istočnoj Evropi.
Nedavni odliv kapitala iz Mađarske prinudio je vladu da zatraži pomoć od MMF-a i EU, a Evropska centralna banka je odobrila Mađarskoj narodnoj banci dodatna likvidna sredstva u iznosu od pet milijardi evra.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši