MOSKVA, Predsjednik Ruske Federacije Dmitrij Medvedev je danas telefonom razgovarao sa predsjednikom Evropskog savjeta Hermanom van Rompejem, o napretku u pregovorima o ruskom pristupanju Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO).
Kako je saopšteno iz Kremlja, Van Rompej je podržao rusko članstvo u toj organizaciji, naglasivši da ono predstavlja važan prioritet i izrazio spremnost Evropske unije (EU) da pomogne toj zemlji u rješavanju preostalih problema u pregovorima.
Predsjednik Medvedev je zahvalio Van Rompeju na konstruktivnom stavu i izarazio nadu u što skoriji završetak pregovora.
Na junskom međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Petersburgu, Medvedev je rekao da bi Rusija mogla da uđe u STO tokom 2011, ukoliko to pitanje ne bude politizovano. Medvedev je naglasio da nema altenative dubljoj ruskoj integraciji u globalno tržište.
Šef ruske države je istakao da je ona već dugo spremna za ulazak u STO, više nego mnoge druge zemlje, kako velike tako i one veoma male. Od Rusije je, međutim, traženo suviše mnogo ustupaka, tvrdi ruski predsjednik.
STO je osnovana 12. januara 1995, kao nasljednica Generalnog sporazuma o carinama i trgovini (GATT), koji je nastao 1947. To je jedino međunarodno tijelo za nadzor nad svjetskom trgovinom i ima status specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija. Trenutno STO ima 153 članice.
Strogi kriterijumi
Pregovori oko prijema nove članice se održavaju u okviru radne grupe, koja objedinjuje zemlje ili teritorije koje imaju nerješene trgovinske probleme sa državom kandidatom.
Pregovori su po pravilu usredsređeni na četiri oblasti – dostupnost tržištu roba široke potrošnje, poljoprivredu, dostupnost tržištu usluga i sistemska pitanja.
Zemlja kandidat mora da dovede u sklad nacionalne zakone sa propisima STO. Za prijem nove države dovoljne su dvije trećine glasova članica STO. Uobičajeno je da proces pristupanja potraje desetak godina. Rusija se za članstvo u STO prijavila 1994.
Tokom godina broj njenih partnera u pregovorima se povećavao, a posljednja radna grupa bila je sastavljena od 58 članica, što je najviše u istoriji STO.
Pregovori Rusije sa Sjedinjenim Američkim Državama i EU o pristupanju STO su najduže potrajali – po šest godina. Tanjug