BANJALUKA, Dok zemlje EU zbog svjetske ekonomske krize posljednjih mjeseci najavljuju masovna otpuštanja u administraciji, u BiH se državna administracija i izdvajanja za plate činovnika konstantno povećavaju, piše “Glas Srpske”.
U BiH još niko i ne spominje krizu i mogućnosti otpuštanja u administraciji. Naprotiv, prema planu koji je dostavljen Ministarstvu finansija i trezora BiH u institucijama BiH do kraja godine broj zaposlenih trebalo bi da bude povećan za 355.
Isti izvor navodi da naznaka smanjenja broja zaposlenih nema ni u Federaciji BiH (FBiH) gdje egzistira deset kantonalnih i federalna vlada.
Analitičari upozoravaju da administracija u FBiH predstavlja problem, jer ima veliki broj upravnih tijela i obimnu birokratsku masu zaposlenih.
“To u FBiH traje već godinama i niko ne razmišlja da to promijeni. Ako niko ne razmišlja o promjeni strukture vlasti, pogotovo u doba recesije, onda je to duboka ‘crna mrlja’ u BiH”, ističu stručnjaci.
Predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista Republike Srpske – SVOT Goran Račić rekao je za “Glas Srpske” da se BiH ponaša neodgovorno i da neće biti značajnijeg napretka sve dok god bude glomazna administracija.
“Još prije godinu zvaničnici RS i FBiH su donijeli odluku da smanje plate u javnom sektoru za deset do 15 odsto i tada je najavljeno da će doći do otpuštanja radnika u javnom sektoru. Ali, očigledno da se to nije realizovalo”, rekao je Račić.
On je istakao da u BiH na jednog zaposlenog radnika u industriji dođu četiri radnika zaposlena van privrede i pet penzionera. “Takav odnos je za jednu državu neodrživ. Ono što BiH treba je veća zaposlenost industrijskih radnika, a ne radnika u javnoj upravi”, naglasio je Račić.
Prema njegovom mišljenju, neophodno je da se hitno uradi nešto na smanjenju državne administracije. “U evropskim zemljama imamo mnoge slučajeve da ukidaju agencije za koje je utvrđeno da samo stvaraju troškove, dok se u BiH takve agencije iz dana u dan povećavaju, ne rade ništa i koriste se samo da zaposle nove ljude”, rekao je Račić.
Glomazan i neefikasan sistem kakav je u BiH, smatraju analitičari, moraće se mijenjati. Plate i troškovi zaposlenih u administraciji u BiH građane će ove godine koštati 3,19 milijardi maraka što je 47,1 odsto iznosa ukupnih budžeta.
Samo za plate i naknade administracije, bez pratećih administrativnih troškova, na svim nivoima vlasti ove godine moraće se izdvojiti 2,5 milijardi maraka. Na plate i naknade zaposlenih u javnoj administraciji u BiH u ovoj godini biće potrošeno 826 miliona maraka više nego u 2006. godini.
I na samu naznaku premijera Republike Srpske (RS) Milorada Dodika da bi moglo doći do otkaza u javnoj upravi i to onih činovnika čiji rad nije dao efekte, dio javnosti u Srpskoj reagovao je negativno.
U proteklom periodu u administraciji RS došlo je do povećanja broja zaposlenih, ali je bilo i otkaza. Najviše novozaposlenih je u Ministarstvu prosvjete i kulture RS – 47 i Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva gdje je broj radnika povećan za 36.
Sa druge strane, u Ministarstvu unutrašnjih poslova broj radnika je smanjen za 711 zbog, kako kažu, penzionisanja radnika i vođenja racionalne politike zapošljavanja. U drugim ministarstvima RS nije bilo većih primanja, ni otpuštanja radnika.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kako ce otpustiti svoje biracko tijelo?
Političarima je zapošljavanje podobnih najjači adut a tu je snsd tata svima. Čuo sam da je sad na razgovorima za posao u državini postalo obavezno pitanje da li član? Više se i ne pita čega. Kao da su Savez Komunista.
Elem kod nas bi trebalo da se prvo zamrzne primanje radnika u državnu službu a onda sagledajuefekti prirodnog odliva u narednih 5 godina i zatim napravi plan. Da li otpuštati, smanjivati plate ili samo zalediti primanje novih?!
@Luka
misliš da se ovde priča o srednjeročnim planovima? kakvih pet godina, stanje je alarmantno i to ako neko i spominje treba da koristi vremenske odrednice: sat, dan, sedmica,…
Za pet godina i onako neće biti novca ni za ministre, a da je izvući ove sšefove Sindikata i Udruženja poslodavaca, poljoprivrednika,itd iz Miloradove zadnjice, pa staviti prave ljude na čelo tih, u normlanim zeljama jako bitnim organizacijama, ne bismo im dali ni za decembarsku platu da imaju, pa nek probaju naplatiti prinudno od nas 10000 što nemamo nikakvu korist od tog novca iz budžeta!
ima mile para da isplati plate administraciji, u vladi se stalno zaposljavaju novi ljudi, jer ostvaren je dobar izborni rezultat i sada treba nagraditi svoje aktiviste. ne brinem se ja za njih na budzetu