BRISEL, Komesar Evropske unije za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren pokrenuo je konkurs za izbor najboljeg dizajna za ograničenu emisiju novčića od dva evra.
Puštanje u opticaj tog novčića 1. januara 2012. treba da obilježi desetu godišnjicu od uvođenja zajedničke evropske valute.
Prvi put će 330 miliona stanovnika 17 članica EU koje koriste evro imati mogućnost da putem glasanja preko Interneta od pet ponuđenih rješenja izaberu kako bi njihov novac trebalo da izgleda.
Mada evro trenutno nije najomiljenija valuta u Atini, Lisabonu ili Dablinu, to neće spriječiti EU da proslavi njegovu desetogodišnjicu. „Ovo je prilika za svakoga ko živi u zoni evra da pomogne u izboru dizajna za sopstvenu valutu”, rekao je Ren, koji najavljuje da će biti iskovano oko 90 miliona tih memorijalnih novčića.
Među predloženim dizajnima su i slika leptira koji lete nad horizontom sa simbolom evra, slika pčele nad saćem s evrom u pozadini i dva djeteta koja, držeći se ruke, koračaju prema evru. Glasanje je otvoreno do 24. juna, a pobjednički dizajn će biti proglašen 30. juna, saopštila je Evropska komisija, izvršno tijelo EU.
Obilježavanje 10 godina od uvođenja evra teško da je popularna ideja među građanima zemalja kao što su Grčka, Irska i Portugalija, od kojih mnogi smatraju da im je članstvo u zoni evra donijelo ekonomske teškoće i dužničku krizu u protekle dvije godine.
Jedno istraživanje u Finskoj, Njemačkoj , Holandiji i drugim članicama je pokazalo da evro sada nije ni blizu onoliko popularan kao što je bio kada je uveden, uprkos tome što umnogome olakšava putovanja i plaćanja robe u zoni evra.
Bez obzira na sadašnja različita mišljenja o zajedničkoj evropskoj valuti, ona je tokom protekle decenije bila relativno uspješna. Kada je je uveden, evro je vrijedio 90 US centi, ali je od tada stalno jačao, dostigavši rekordnu vrijednost od blizu 1,60 dolara u julu 2008, pokazali su podaci Evropske centralne banke.
Nakon toga je vrijednost evra bila kolebljiva , ali evro i dalje vrijedi oko 1,45 dolara, što je povećanje od 61 odsto u odnosu na prvobitni nivo.
Sa padom Grčke u krizu pojavile su se glasine da bi Atina mogla da napusti evro i vrati drahmu, ali ekonomisti ocjenjuju da je to malo vjerovatno, uprkos razmjerama problema u Grčkoj. Analitičari, ipak, ukazuju da EU, bez jasnih rješenja na vidiku za dužničke probleme u zoni evra, možda neće imati dovoljno entuzijazma za proslavu desetogodišnjice evra koja će se održati sljedećeg januara. Tanjug