BRISEL, Zemlje članice Evropske unije su izdvojile prošle godine manje novca za razvojnu pomoć siromašnijim zemljama i to je prvo smanjenje te pomoći od 2000. godine, saopštila je Evropska komisija u Briselu.
Prema podacima Komisije, isplate za pomoć zemljama u razvoju su u 2007. opale na 46,1 milijardu evra (72,4 milijarde dolara), sa 47,7 milijardi evra prethodne godine.
Glavni razlog smanjivanja razvojne pomoći je okončanje velikih programa rasterećenja dugova za Irak, Nigeriju i još neke zemlje u razvoju.
Predsednik Komisije EU Žoze Manuel Barozo pozvao je članice da povećaju sredstva pomoći za najsiromašnije zemlje, rekavši da je EU najveći davalac pomoći u svetu s prosečnim doprinosom od 93 evra po stanovniku Unije.
Barozo je upozorio da EU “ne može sebi da priušti” da smanjuje pomoć, a da u isto vrijeme pokušava da dostigne Milenijumske razvojne ciljeve UN, kojima se između ostalog predviđa da se broj krajnje siromašnih u svijetu prepolovi do 2015. godine, a osnovno školovanje obezbjedi za svu djecu.
U Briselu je istovremeno saopšteno da su 22 članice razvojnog komiteta Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), među kojima dominiraju članice EU, za pomoć razvoju u 2007. izdvojile ukupno 103,7 milijardi dolara.
U realnom iznosu, uzimajući u obzir pad vrijednosti dolara i kretanje inflacije, to je 8,4 odsto manje nego u 2006. godini, prenose su agencije.
Pomoć siromašnim zemljama za razvoj koju su lane dale SAD smanjena je u realnom iznosu za 9,9 odsto, na 21,8 milijardi dolara, dok je, prema podacima OECD, ukupna pomoć članica EU opala 5,8 odsto na 62 milijarde dolara, a pomoć Evropske komisije povećana na nešto iznad 11 milijardi dolara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.