BRISEL, Zemlje članice Evropske unije prihvatile su prijedlog evropskog komesara za poljoprivredu Daciana Ciolosa da se evropskim poljoprivrednicima koji nisu uspjeli plasirati svoj urod povrća podijeli ukupno 210 miliona evra.
To bi trebalo biti dovoljno za otprilike 50 odsto vrijednosti povrća koje je ostalo neprodato zbog straha od opasne bakterije, ali ni to nije kraj dobrim vijestima za poljoprivrednike. Brisel je u ovom slučaju najavio kako baš neće pažljivo pratiti vlastite propise izvorno pisane kako bi se spriječile ilegalne subvencije, nego će i nacionalnim udruženjima proizvođača biti moguće pomoći poljoprivrednicima i povrh pomoći iz Brusela, prenosi Deutsche Welle.
I dok poljoprivrednici, uz izuzetak uzgajivača jestivih klica koje se praktično više ne mogu naći na policama samoposluživanja, mogu odahnuti jer su građani opet počeli kupovati povrće, treba imati na umu da zaraza još nije prošla. Doduše, broj novooboljelih pada, ali među onima koji su oboljeli još nije sigurno da će svi uspjeti savladati opasnu bolest. Tako je u Njemačkoj EHEC odnio već 36. ljudski život i ujedno najmlađu žrtvu do sada: od komplikacija u bubrezima je preminuo dvogodišnji mališan iz Cellea.
Ali dok se po bolnicama još vodi bitka za živote oboljelih, građani su i više nego nezadovoljni ponašanjem njemačke vlade tokom vala zaraze. Prema ispitivanju lista Stern, 23 odsto ispitanika nije uopšte zadovoljno, a njih 35 odsto smatra da odnos “nije bio baš dobar”. Zaraza je pokazala da ni građani još nisu shvatili šta spada u nadležnost ministarstva zdravstva, a šta u ministarstva poljoprivrede i zaštite potrošača – pogotovo zato što im se činilo da predstavnici tih ministarstava “gaze po prstima” jedni drugima. Isto tako, dugo je izgledalo da bitku vode samo službe pojedinih pokrajina, a iako je zaraza zabilježena u više saveznih jedinica, činilo se da Berlin o čitavoj zarazi zna samo onoliko koliko je vidio na televiziji.
Nezadovoljstvo vlada i politikom informisanja: 44 odsto ispitanih smatra kako su dobili “previše informacija”, dok njih 21 odsto smatra da nisu znali dovoljno. Poslovni.hr