KIJEV, Evropska unija je zainteresovana da u tročlanom sastavu kontroliše isporuke ruskog gasa u EU preko teritorije Ukrajine, ali se za sada ne pregovara o osnivanju konzorcijuma, izjavio je za novinare evropski komesar za energetiku Ginter Etinger na zajedničkom brifingu sa ukrajinskim ministrom za energetiku Jurijem Bojkom u Kijevu.
“Kao što je bila, Ukrajina će i ostati najvažniji tranziter gasa iz Rusije u Evropu”, rekao je Etinger, podsjećajući da su sadašnje potrebe EU oko 500 milijardi kubnih metara, od kojih 125 milijardi kubika stiže iz Rusije. Pri tom se 80 odsto ruskog gasa (oko 100 milijardi kubnih metra) transportuje ukrajinskim gasovodima.
U perspektivi, EU će povećati godišnju potrošnju gasa za 100 milijardi kubnih metara, na 600 milijardi, prognozira Etinger s tim što bi ruski gas pokrio 25-30 odsto tog povećanja.
“Ukoliko očekujemo takvu perspektivu, računamo da će Ukrajina ostati najvažniji tranziter gasa , što zahtijeva modernizaciju ukrajinskog gasovodnog sistema kako isporuke bile stabilne”, istakao je evropski komesar.
Radove na modernizaciji ukrajinskog gasovodnog sistema Evropska unija će pokrenuti 2012. godine, uz planirana ulaganja oko 310 miliona dolara, prenijela je ruska agencija RIA Novosti.
Etinger je najavio da će prioritet u modernizaciji imati dionica Urengoj-Pomari-Užgorod, a da će modernizaciju ukrajinskih gasovoda sljedeće nedjelje razmotriti zainteresovane strukture, među kojima su EBRD, Svjetska banka i Evropska investiciona banka, koje će biti najveći investitori tih radova.
Propusni kapaciteti ukrajinskog sistema na ulazu iznose 288 milijardi kubnih metara godišnje. Kijev već duže vrijeme pokušava da ubijedi Rusiju i EU da je ukrajinski gasovodni sistem najbezbjedniji i najbolji put za dopremnje gasa u Evropu.
Zvaničnici iz Kijeva tvrde da je gasovodni sistem Ukrajine mnogo bezbjedniji od izgradnje gasovoda “Južni tok”. Kijev je ove godine počeo radove na rekonstrukciji gasovodnog sistema sopstvenim sredstvima, a strahujući od gubitka pozamašnih prihoda od tranzita ruskog gasa, predsjednik Viktor Janukovič je čak ponudio da se gasovod “Južni tok” postavi preko teritorije Ukrajine.
EU je zainteresovana za maksimalno pouzdane i kontinuirane isporuke gasa, ističu analitičari, jer čak i kad gasovod “Sjeverni tok” postigne maksimalno projektovane kapacitete, gasovodni sistem Ukrajine će ostati važna karika u isporukama ruskog gasa. Propusni kapaciteti “Sjevernog toka” su 55 milijardi kubnih metara godišnje, što je oko polovina godišnjih isporuka ruskog gasa u EU, prenose agencije.
Cilj Evrope je da diversifikuje isporuke gasa na svoje tržište i smanji zavisnost od ruskog “Gasproma”. Evropska komisija je nedavno dobila mandat da u ime 27 zemalja učesnica EU, pregovara sa Turkmenijom i Azerbejdžanom oko izgradnje Transkaspjskog gasovoda, koji bi trebalo da konkuriše “Južnom toku”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.