BEOGRAD, Direktor beogradskog nezavisnog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/ Miloje Kanjevac izjavio je da je ekonomska politika u Srbiji, bazirana na neoliberalnoj ekonomskoj doktrini, dovela privredu u jednu vrstu neoliberalne eutanzije.
Kanjevac je istakao da se ovo može zaključiti na osnovu smanjenja industrijske proizvodnje od 14 odsto od januara do oktobra u odnosu na isti period prošle godine, zatim smanjenja uvoza za 36,6 odsto i izvoza za 28,8 odsto.
On je na konferenciji za novinare IZIT-a naglasio da je prebrza i preširoka liberalizacija tržišta poslije decenije izolacije i sankcija, uz neizgrađenu pravnu infrastrukturu, djelovala “poput cunamija na oslabljeni i nezaštićeni privredni organizam Srbije”.
Kanjevac je istakao da je tačno da devizne rezerve zemlje rastu, ali dodao da one nisu bazirane na realnom kursu dinara, koji bi trebao da bude možda i 150 dinara za evro, zbog čega je rekao da će se vjerovatno te devizne rezerve istopiti intervencijom Narodne banke Srbije na deviznom tržištu.
On je upozorio da je spoljni dug Srbije od 2000. godine porastao oko tri puta i da je u oktobru dostigao 31,5 milijardi američkih dolara, što je za 2,6 odsto više nego krajem decembra 2008. godine.
Kanjevac je naveo da je simptomatično da su prosječne zarade, bez poreza, u državnoj upravi u novembru iznosile 39.052 dinara i više su za 6,6 odsto od prosjeka u vanprivredi i upozorio da se broj činovnika nekoliko puta povećao.