NJUJORK, Na svjetskim valutnim tržištima protekle su sedmice i evro i dolar bili pod pritiskom zbog dužničke krize s obje strane Atlantika, pa su njihovi kursevi oštro pali prema japanskoj i švajcarskoj valuti, koje se u nesigurnim periodima smatraju sigurnijim utočištima za kapital.
Kurs evropske prema američkoj valuti ojačao je prošle radne sedmice 0,24 odsto, na 1,4395 dolara, dok je u odnosu na japansku valutu potonuo 1,96 odsto, na 110,55 jena. Cijena dolara prema japanskoj valuti pala je 2,17 odsto, na 76,75 jena. Američka je valuta pod pritiskom zbog zastoja pregovora u Washingtonu između demokrata i republikanaca o povećanju nivoa državnog zaduživanja. Ako ne postignu dogovor do krajnjeg roka, 2. avgusta, kako bi država mogla i dalje uredno servisirati svoje obaveze, SAD bi mogao izgubiti vrhunski AAA kreditni rejting, što odvraća investitore od dolara. “SAD će morati donijeti vjerodostojan dugoročni plan kako bi spriječio snižavanje kreditnog rejtinga. Rastući rizik od smanjenja rejtinga znači slabljenje povjerenja u američku imovinu i rizik od odliva kapitala, što negativno utiče na kretanje kursa dolara prema franku i jenu”, kazao je Manuel Oliveri, kursni strateg u UBS-u.
Zbog toga se kurs dolara prema japanskoj valuti kreće nedaleko od 76,25 jena, najnižeg nivoa u istoriji, na koji je potonuo neposredno nakon katastrofalnog zemljotresa u Japanu u martu. Tada su najveće centralne banke u svijetu intervenisale kako dolar ne bi potonuo još niže. Japanske vlasti i sada poručuju da je moguća intervencija jer jačanje jena nepovoljno utiče na tamošnju privredu. “Sve dok traju neizvjesnosti oko rasprava o povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja u SAD-u, dolar će i dalje biti u nepovoljnoj situaciji. U ovome trenutku niko ne želi držati dolare”, rekao je Niels Christensen, kursni strateg iz Nordea banke.
Evro je pod pritiskom zbog zabrinutosti da novi paket za spašavanje Grčke možda neće biti dovoljan da bi se spriječilo širenje dužničke krize na druge veće privrede evrozone. Na slabljenje evra uticalo je pismo njemačkog ministra finansija Wolfganga Schaeublea evropskim parlamentarcima da se njemačka vlada protivi ‘bjanko čeku’ za sveobuhvatni otkup grčkih obveznica na sekundarnom tržištu.
Investitore je uznemirilo i upozorenje rejting agencije Moody's da razmatra snižavanje kreditnog rejtinga Španije zbog poteškoća tamošnje vlade s finansiranjem. Zbog toga su prošle sedmice znatno porasli prinosi na italijanske i španske državne obveznice. Prinosi na italijanske 10-godišnje obveznice dostigli su 5,77 odsto, najviši nivo u posljednjih 11 godina. “Postoji još puno neizvjesnosti u vezi sprovođenja paketa pomoći za Grčku, a nastavljaju se i fiskalni problemi u Evropi te SAD-u. Stoga smatramo da će se kurs evra prema dolaru idućih dana kretati u uskom rasponu”, kazao je George Saravelos, strateg Deutsche Banka.
I dok se kurs evra prema dolaru kreće u uskom rasponu, obje su te valute prema ‘švajcarcu’ potonule na najniže nivoe u istoriji. U petak je u jednom trenutku cijena dolara zaronila na rekordno niskih 0,7853 franka, da bi do kraja dana dostigla 0,7886 franaka. Kurs evra potonuo je u petak na rekordno niskih 1,1297 franaka, nakon čega se stabilizovao oko 1,1340 franaka. Hina