LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima evro je jačao sve do polovice prošle sedmice, a tada se našao pod pritiskom kako zbog finansijskih problema Portugala, tako i najave da bi američka centralna banka uskoro mogla zaoštriti monetarnu politiku. Kurs evropske prema američkoj valuti pao je prošle sedmice 0,78 odsto, na 1,4075 dolara. Međutim, u odnosu na japansku valutu, cijena evra porasla je 0,21 odsto, na 114,60 jena. I dolar je ojačao prema jenu, za 0,80 odsto, na 81,25 jena. Do polovice prošle sedmice evropska je valuta bila u uzlaznoj putanji. Zahvaljujući signalima iz Evropske centralne banke o skorašnjem povećanju ključnih kamata u evrozoni, kurs evra dostigao je 1,4250 dolara, najviši nivo u četiri mjeseca.
U srijedu je portugalski premijer Jose Socrates podnio ostavku jer je parlament odbio njegov prijedlog daljnje budžetske štednje. To će produbiti tamošnju finansijsku krizu, pa je sve jasnije da će Portugal biti slijedeća članica evrozone, nakon Grčke i Irske, koja će zatražiti finansijsku pomoć Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda. Procjenjuje se da je Portugalu potrebno između 60 i 80 milijardi evra kako bi pokrio svoje finansijske dubioze.
Zbog toga je agencija Standard & Poor's snizila kreditni rejting Portugalu za dva nivoa, na BBB. Sporazum čelnika Evropske unije, nakon dvodnevnog sastanka, o novom paketu mjera protiv finansijske krize nije osjetnije uticao na kurs evropske valute jer je odluka o povećanju fonda za finansijsku stabilizaciju odgođena. S druge strane, podršku dolaru dala je u petak izjava Charlesa Plossera, predsjednika podružnice Feda u Philadelphiji, da bi američka centralna banka uskoro trebala zaoštriti monetarnu politiku kako ne bi posijala sjeme inflacije.
Hoće li Fed uskoro povećati ključne kamate, ovisi o daljnjim makroekonomskim podacima, kažu analitičari. “Budu li slijedeće sedmice podaci o zaposlenosti u SAD-u snažni, to bi dalo dodatnu municiju zagovornicima zaoštravanja monetarne politike. A to bi moglo promijeniti i ton saopštenja Feda nakon narednog sastanka njegovih čelnika. Takav bi scenarij značajno uticao na privlačnost prinosa na dolar”, kaže Omer Esiner, analitičar u kompaniji Commonwealth Foreign Exchange.
I dok je sedam dana prije bio u centru pažnje, s obzirom da je dostigao rekordno visok nivo u odnosu na dolar, proše je sedmice japanski jen bio u drugom planu. Kurs jena stabilno se kretao kako u odnosu na dolar, tako i druge najznačajnije svjetske valute, jer se ulagači plaše nove intervencije najmoćnijih svjetskih centralnih banaka, koje su prethodne sedmice prodavale jen na tržištu kako bi zaustavile jačanje japanske valute. Hina/pd