LONDON , Kurs evra u četvrtak se na međunarodnim tržištima ponovno vratio iznad 1,13 dolara, uoči završetka dvodnevne sjednice američke središnje banke, koja po mišljenju većine učesnika tržišta neće iznjedriti povećanje kamatnih stopa.
Evrom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,1326 dolara, što znači da je ojačao 0,33 odsto prema dolaru u poreženju sa prethodnim zatvaranjem.
Istovremeno, američka je valuta prema japanskoj ojačala za oko 0,3 odsto, na 120,94 jena. Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema šest vodećih svjetskih valuta, pao je, pak, za 0,1 odsto, na 95,267 bodova, i drži se osjetno iznad najnižeg nivoa u tri sedmice od 94,913 bodova, na koju se spustio u ponedjeljak.
Trgovci i analitičari podijeljeni su, međutim, oko moguće kombinacije “tona“ iz najuticajnije centralne banke u svijetu i njezine odluke o kamatnim stopama. Tako bi najveću štetu dolaru po njima mogla izazvati samo izuzetno snažna poruka u smjeru ublažavanja monetarne politike.
“Ako se suzdrže od podizanja kamatnih stopa, vjerojatno ćemo svjedočiti određenom vidu pritisaka na kurs dolara. Mi svaku volatilnost povezanu sa odlukom Feda o kamatnim stopama vidimo kao priliku za kupovinu dolara. Čak i ako ne započnu s njihovim podizanjem, u postupku su pripreme terena za takve poteze. Temeljem toga bi slabljenje dolara moglo biti kratkog daha”, kazao je Ian Stannard, valutni analitičar u banci Morgan Stanley.
U fokusu ulagača na početku jučerašnjeg trgovanja na tržištima bila je i švajcarska centralna banka SNB koja je zadržala ključne kamatne stope duboko u negativnom području.
Aktualne SNB-ove mjere, u kombinaciji sa poboljšanim izgledima za evrozonu i špekulacijama o mogućem skorom povećanju kamatnih stopa u SAD-u, pomogle su prošlosedmičnom rastu kursa evra iznad 1,10 franaka i to prvi put od odustajanja SNB-a od odbrane minimalnog kursa od 1,2 franka za evro.
Međutim, SNB je u saopštenju objavio da je “uopšteno, švajcarski franak i dalje značajno precijenjen i pored blage deprecijacije”.
“Negativne kamatne stope u Švajcarskoj i spremnost SNB-a da interveniše po potrebi na valutnim tržištima čine švajcarski franak manje privlačnim za ulaganja; oba ta faktora služe ublažavanju pritisaka na franak”, tumače analitičari.
Nakon toga saoptenja franak je blago ojačao prema evru kojim se tako trgovalo po 1,0949 franaka, ali ekonomisti kažu da SNB ničime nije dao naslutiti da će razmatrati daljnje ublažavanje monetarne politike.
Za daljnje smjernice fokus ulagača se potom čvrsto usmjerio prema Fedu, pa su tržišni učesnici uglavnom zanemarili sniženje japanskog kreditnog rejtinga na koje se kasno u srijedu odlučio Standard & Poor′s, a nisu previše pažnje obraćali ni na nove pokazatelje o usporavanju japanskih izvoznih aktivnosti u avgustu, drugi mjesec zaredom. Hina