BEOGRAD, Na privatnim pumpama litar evrodizela jeftiniji je od sedam do jedanaest dinara od cijene koju je propisala država, dok su cijene benzina niže na NIS-ovim pumpama.
Iako je gorivo u Srbiji za vozače i dalje vrlo skupo, ako im je za neku utjehu – jeftinije je od maksimalnih cijena koje je propisala država. Tako, na primjer, umjesto da se dizel D2 na pumpama toči po „državnim” cijenama od oko 99,45 dinara za litar, on je jeftiniji za oko četiri dinara.
Evrodizel je kod privatnika jeftiniji nego kod NIS-a ili Lukoila. Dok se na NIS-ovim pumpama toči po cijeni od 105 dinara, kod Lukoila za 105,9 dinara – kod najvećeg broja privatnika cijena je niža za sedam do 11 dinara od maksimalno propisane i može se kupiti za 94, odnosno 98 dinara.
Po cijeni od 105,9 dinara ovaj derivat prodaje se i na većini MOL-ovih i OMV-ovih pumpi.
S obzirom na to da se ovo gorivo jedino slobodno uvozi i da mu je nabavna cijena niža za oko 20 dinara trgovci bi imali računicu da ga prodaju jeftinije od 15 do 16 dinara, kaže Boban Atanacković, predsjednik Udruženja Nafta a.d.
Vozači koji međutim u svoje automobile mogu da sipaju isključivo benzin nemaju mogućnost da biraju, jer je benzin jedino jeftiniji kod NIS-a i to za oko dva dinara. Na većini ostalih pumpi benzin od 95 oktana toči se po cijeni od bezmalo 112 dinara, kako je država i propisala.
Na pitanje kako to da ima prostora da se snizi cijena dizela D2, koji proizvodi NIS, a nema mogućnosti da se to učini i za benzine koji izlaze iz iste rafinerije, Atanacković, odgovara da je razlog taj što je ruski partner znatno snizio veleprodajnu cijenu dizela, dakle onu po kojoj se ovo gorivo preuzima u Pančevu, ali to nije učinjeno za benzine, tako da tu prostora za pojeftinjenje nema.
Samim tim što je snižena veleprodajna cijena dizela automatski je povećana marža za ovaj derivat i ona umjesto pet sada iznosi desetak dinara, kaže Stanko Šarac, vlasnik privatnih pumpi Gaspetrol u Pančevu.
On potvrđuje da je NIS nedavno poslije pritiska privatnika odlučio da snizi veleprodajnu cijenu. Učinio je to, međutim, samo za dizel gorivo, ali ne i za benzin, čija je marža pet ili ispod pet dinara. A za normalno poslovanje prosječne benzinske pumpe, potrebno je da ima najmanje 10 evrocenti marže po litru prodatog derivata.
Šarac kaže da se vlasnici privatnih benzinskih pumpi neće zadovoljiti prećutnim NIS-ovim kompromisom i već je od Ministarstva energetike zatražen sastanak na temu kako ubuduće da se spriječi tolika razlika u maržama između NIS-a i ostalih trgovaca, a da se očuva privatni sektor u Srbiji.
„NIS je verovatno mislio da time što sada imamo zaradu na dizelu od oko desetak dinara i nešto manje od pet na benzinima u proseku dobro poslujemo, što je neprihvatljivo”, kaže on.
Ideja tržišne utakmice je da svi imaju jednake uslove, što u Srbiji nije slučaj, poručuju privatnici, jer je NIS i tada i sada imao monopol i diktirao uslove poslovanja.
U Petrobart-AVIA, takođe, potvrđuju da je jedini razlog zbog kog je cijena benzina niža samo kod NIS-a taj što ruski partner nije snizio veleprodajnu cijenu i za ovaj derivat, dodajući da ukoliko bi se to dogodilo da bi u tržišnoj utakmici i sve druge pumpe snizile cijenu devedesetpetici. Politika