LONDON, Procjena pravog obima kineskih investicija u Evropi je teška, kažu u Evropskom savjetu za ekonomske odnose, ali malo ko sumnja da njihov broj raste brzo.
Peking smatra da najveći izazov u odnosima Kine i Evropske unije leži u nedostatku povjerenja koje proizilazi iz evropskih “duplih standarda”.
Kineska zamjenica ministra spoljnih poslova Fu Đing je na forumu na Bledu prošle nedjelje rekla da je “glavni izazov problem povjerenja i međusobnih sumnjičenja zbog političkih neprihvatanja”.
Prema njenim riječima, za mnoge Evropljane Kina je “politički nekorektna, ali je istovremeno ekonomski korektna”.
“Ja ne znam kako radi ta logika, kako neki nekorektni politički sistem može da proizvede korektne ekonomske rezultate?”, rekla je Fu.
Kineski investitori su utvrdili da je Evropa mnogo lakša za kupovine i ulaganja od SAD gdje ih češće odbijaju i gdje su mnogo podozriviji prema kineskom kapitalu, iako ne dovoljno da bi spriječili sve veću obostranu zavisnost.
ECFR kaže da su kineske firme i banke uložile oko 64 milijarde dolara u evropske zemlje tokom šest mjeseci do maja.
Ipak, kada su u pitanju ulaganja poput kineskog milionera Huanga Nobua, koji je voljan da za 85,8 miliona dolara kupi farmu od 300 kvadratnih kilometara i na njoj napravi centar za rekreaciju, naišla je na prepreke.
Evropa iako je skeptična kada je u pitanju prisustvo Pekinga na njenom tržištu, ne može da zanemari da su kineske finansije otišle u problematične zone evra, 30 odsto u Portugal, Grčku, Italiju i Španiju i 10 odsto u centralnu i istočnu Evropu.
Prošle nedjelje Britanija i Kina su podržale plan da London postane glavni centar za trgovinu juanom, korak koji bi dodatno zacementirao poziciju tog grada kao svjetskog finansijskog centra.
Međutim, neki od kineskih projekata, kažu evropski stratezi, mogu na duže staze biti više nego samo biznis. Veliki lučki projekti u Pireju i Napulju, gdje je i velika NATO baza, brine neke od evropskih ministara odbrane i spoljnih poslova.
Neki od poslova, kao kupovina firmi sa osjetiljivim tehnologijama, su odbijeni pod izgovorom da bi bila ugrožena nacionalna bezbijednost. Zapadne sile očigledno postaju sve nervoznije zbog privrednog i vojnog jačanja Kine. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ОТПОР ЈЕ УЗАЛУДАН!