BRISEL, Evropska unija će se u prvim mjesecima iduće godine finansirati na osnovu budžeta za 2010, a Evropska komisija će morati da pripremi novi prijedlog budžeta.
Posljednji pokušaj Saveta EU za ekonomska i finansijska pitanja i delegacije Evropskog parlamenta da postignu sporazum o budžetu za 2011. godinu nije okončan uspjehom.
“Uprkos naporima belgijskog predsjedavanja, saglasja oko brojki u budžetu EU za 2011. godinu Savjet i Evropski parlament nisu uspjeli da postignu sporazum o sveukupnom paketu”, saopštio je Savjet EU.
Savjet i parlament su se složili oko ograničavanja ukupnog iznosa za evropski budžet na 126.527 milijardi evra, što je za 2,91 odsto više od budžeta za ovu godinu.
Ipak, Evropski parlament je insistirao na tome da se pregovori o bužetu vežu za neka druga pitanja, prije svega pitanje fleksibilnosti u reviziji višegodišnjeg finansijskog okvira i načina na koji bi Parlament bio uključen u pregovore o narednom višegodišnjem finansijskom okviru.
Pošto je rok od 21 dana, koji Lisabonski sporazum predviđa za usaglašavanje svih strana oko budžeta, sada istekao, Evropska komisija će morati da napravi novi prijedlog budžeta.
Činjenica da će se EU u 2011. godini, sve dok ne bude usvojen novi budžet, finansirati na mjesečnom nivou u skladu sa budžetom od ove godine ima ozbiljne posljedice i uticaće negativno na projekte kao što su uspostavljanje evropske diplomatske službe i novih organa za finansijski nadzor.
Predsjednik Evropskog parlamenta i šef parlamentarne delegacije za pregovore sa Savjetom Jirži Buzek izrazio je žaljenje zbog neuspjeha da se postigne dogovor o budžetu i za to okrivio nekoliko država članica koje nisu htjele da se uključe u konstruktivni dijalog.
“Željeli smo sporazum, ali žalim što je nekoliko država članica zatvorilo vrata sporazumu. Nepopustljivost nekoliko država članica u Savjetu podriva povjerenje naših građana u efikasan rad EU”, naveo je Buzek.
Do kolapsa pregovora u najvećoj mjeri su dovela neslaganja o procedurama i dodatnim ovlašćenjima koja poslanicima pruža Lisabonski sporazum.
Velika Britanija i Holandija insistirale su na tome da je jedino pitanje u razgovorima budžet za 2011. godinu i odbile da razgovaraju o pitanjima vezanim za dugoročnu budžetsku perspektivu kao što je prikupljanje više “sopstvenih resursa” EU putem dodatnih poreza ili pitanje fleksibilnosti budžeta u slučaju da dođe do nepredviđenih troškova.
Prema propisima EU, Komisija sada mora da načini novi nacrt budžeta, za šta nema ograničen vremenski period, ali se očekuje da će to učiniti što je prije moguće. Kada ovaj prijedlog bude načinjen, Savjet EU mora da usvoji zajednički stav u roku od 30 dana, a zatim poslanici imaju 42 dana da na njega reaguju. Tanjug
Komentariši