LONDON,NJUJORK,TOKIO, Podrška dopunjenoj verziji takozvanog “spasonosnog plana” podrške finansijskom sektoru SAD, vrijednog 700 milijardi dolara, koji je noćas usvojio Senat američkog Kongresa, podstaklo je evropske berze da današnje trgovanje započnu rastom, dok je Tokijska berza zabilježila pad dospjevši na najniži zaključni nivo u protekle tri godine.
Investitore na Tokijskoj berzi su, naime, uznemirile bojazni od globalne recesije, tako da ih nije umirilo ni pozitivno glasanje u američkom Senatu.
Tako je glavni japanski indeks Nikei (Nikkei) zaključio današnje poslovanje sa padom od 1,9 odsto, dok je širi indeks “TOPIX” izgubio 2,2 odsto.
Gubitke su zabilježile i vodeće japanske automobilske kompanije, pri čemu je “Tojota” otpisala 3,4 odsto vrijednosti svojih akcija, a “Honda Motor” je pala za 4,5 odsto.
Minus je zabilježio i proizvođač građevinskih mašina “Komatsu” izgubivši 10,7 odsto pređašnje vrijednosti akcija, “Hitači konstrakšen” čak 14,7, dok je proizvođač čelika “Nipon stil” zabilježio pad vrijednosti akcija za 8,5, a tehnološki gigant “Soni” za 5,9 odsto.
I akcije američkih kompanija su juče u iščekivanju odluke Senata oslabile, reagujući tako na stroge uslove kreditnog tržišta i slabe privredne rezultate, dok je u zaključnoj trgovini na Volstritu, najvažniji Dau džons indeks, koji mjeri akcije 30 industrijskih najmoćnijih kompanija u SAD, imao najveći ikad zabilježeni dnevni pad od 778 poena.
Zakon o pomoći posrnulom finansijskom sektoru SAD, koji u toj zemlji nazivaju spasonosnim planom je, međutim, tek na pola puta, ukazuju svjetske novinske agencije.
Jer, za njegovo stupanje na snagu, osim krajnjeg potpisa američkog predsjednika Džordža Buša (koji uopšte nije sporan), neophodno je da ga podrži na svom sutrašnjem zasjedanju i Predstavnički dom američkog Kongresa, koji je u ponedeljak odbacio prethodnu verziju tog paketa mjera.
Ta odbačena verzija zakona je bila kritikovana da previše izlazi u susret bankarskom sektoru, a ne čini dovoljno da pomogne prosječnom Amerikancu, radi čega su u novi tekst uvrštene određene poreske olakšice za građane SAD.
Vlada SAD, prema toj novoj verziji, preuzima obavezu da u slučaju propasti neke banke ona isplati štedne uloge građana u visini do 250.000 dolara, a do sada je garantovala samo za uloge do 100.000 dolara.
Predsjednik Buš je, reagujući na ishod glasanja u Senatu, rekao da američki narod očekuje, a američka ekonomija zahtjeva da zakon bude usvojen sutra i u Predstavničkom domu, prenosi britanski “Bi-Bi-Si” (BBC).
“Sa poboljšanjima koja je Senat napravio, vjerujem da članovi obje partije u Predstavničkom domu mogu da podrže zakon”, naglasio je Buš ukazujući da je taj dokument ključan za finansijsku bezbjednost svakog Amerikanca.
Ukoliko novi zakon podrži i donji dom Kongresa, predsjednik Buš bi ga potpisao tokom vikenda i time omogućio svom ministru finansija Henriju Polsonu da pokuša da stabilizuje finansijska tržišta.
U očekivanju pozitivne odluke američkog Kongresa evro je u Njujorku pao ispod psihološki važne granice od 1,40 dolara.
Američka valuta je taj nivo “probila” u takozvanoj tehničkoj trgovini dospjevši u jednom momentu čak na 1,38 dolar za jedan evro, da bi kasnije ponovo kotirala u rasponu od 1,4070 do 1,4174 zelenih novčanica za zajedničku evropsku valutu, blago oslabivši i prema korpi šest valuta najvećih američkih trgovinskih partnera.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.