SARAJEVO, Nakon što su voćari izgubili rusko tržište, povrtlari iz BiH mogli bi da izgube tržište Evropske unije.
Proizvođači i otkupljivači krastvca kornišona tvrde da su, zbog kašnjenja sa potpisivanjem SSP-a, evropski carinici uveli takse zbog kojih oni više nisu konkurentni na evropskom tržištu.
“Mi više nismo konkurentni na tom tržištu . Ako se neko ne bi sjetio u ovoj državi, da to riješimo, dovešćemo u pitanje proizvodnju jer ova proizvodnja zapošljava veliki broj ljudi. Mi danas imamo oko 2.000 kooperanata, ako to pomnožimo sa tri -četiri člana ,to je nekih 8.000 ljudi koji mogu solidno zaraditi”, rekao je Fahrudim Delibajrić, izvršni direktor “Agrone”.
Gubici otkupljivača, u čija skladištva kornišoni i dalje pristižu, rastu iz dana u dan.
Dok oni tvrde da će i pored toga ispoštovati ugovor i od proizvođača otkupiti sav rod od države traže hitnu reakciju i pomoć.
S obzirom da evropske barijere neće pasti prije nove godine, koliko treba da na snagu stupi adaptirani sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, u životu bi ih ostavila subvencija od dvadeset pfeninga po kilogramu izvezenih krastavaca.
Ministar spoljnih trgovine Mirko Šarović poručuje da su za subvenicje nadležna kantonalna, odnosno ministrastva poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH.
“Mi ćemo pokušati narednih sedmica i u Briselu i u Sarajevu sa komesarom za poljoprivredu da probamo da nam ove mjere i benefite daju i prije stipanja na snagu SSP-a”, kazao je Šarović.
Iako je uzgoj kornišona zastupljeniji u Federaciji BiH, zbog otežanih uslova izvoza u Evropu reagovali su i uzgajivači iz Srpske.
I kod njih je ove godine rodilo kao nikad ranije, pa traže hitne sastanke sa nadležnim ministarstvom. ATV