LONDON, Na evropskim su berzama u utorak ujutro cijene akcija blago porasle, jer je ulagače ohrabrila stabilnost Wall Streeta i poruka iz Evropske centralne banke da će uvesti dodatne podsticajne monetarne mjere ako to bude potrebno.
FTSEurofirst indeksa 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 odsto, na 1.352 boda, nakon što je juče porastao 0,5 odsto.
Londonski FTSE i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na dobitku između 0,1 i 0,2 odsto, dok je pariški CAC blago oslabio.
Premda su veći dio jučerašnjeg dana indeksi proveli u minusu, do kraja trgovanja uspjeli su se probiti u pozitivno područje zahvaljujući izjavi predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Draghija da su monetarne vlasti spremne uvesti dodatne podsticajne mjere, pa i kupovinu državnih obveznica, ako sadašnje mjere ne uspiju podstaći ekonomski rast evrozone.
Doduše, Draghi nije kazao ništa novo, no nakon niza naznaka usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija, dobro je znati, kažu analitičari, da su centralne banke i dalje spremne podsticati rast.
„Nade u podsticajne mjere podržaće cijene akcija na evropskim berzama. No, uticaj podsticajnih mjera ne bi trebao dugo trajati, kao što se moglo vidjeti u Japanu“, kaže Soichiro Monji, strateg u kompaniji Daiwa SB Investments.
Ulagače je, međutim, ohrabrila i stabilnost Wall Streeta. U ponedjeljak je S&P 500 indeks blago porastao, dostigavši novi najviši nivo u istoriji, što se zahvaljuje vijestima o preuzimanjima.
To, međutim, nije impresioniralo azijske ulagače, još uvijek pod dojmom ponovnog uronjavanja japanske ekonomije u recesiju. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 odsto.
Međutim, na Tokijskoj je berzi, nakon jučerašnjeg pada od 3 odsto, Nikkei indeks jutros skočio 2,2 odsto, na 17.344 boda, zahvaljujući nadi u dalje podsticajne mjere.
Naime, špekuliše se da bi premijer Shinzo Abe danas mogao najaviti prijevremene parlamentarne izbore, jer bi htio učvrstiti svoje pozicije dok je opozicija slaba. Doduše, i njemu podrška pada, zbog slabih ekonomskih pokazatelja, no Abe bi želio učvrstiti vlast prije novih reformskih poteza.
„Premda pada podrška Abeu, ne raste podrška opoziciji koja je na niskim nivoima. Stoga očekujemo da će vladajuća LDP stranka zadržati većinu i nastaviti s „Abenomicsom“, a to je pozitivno za tržište akcija“, kaže Miyuki Kashima, direktor u fondu BNY Mellon Asset Management.
To bi, naime, značilo nastavak izuzetno labave monetarne politike japanske centralne banke i pojačane državne potrošnje, što bi trebalo podstaći rast treće po veličini svjetske ekonomije. Hina