LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija i jutros pod pritiskom, drugi dan zaredom, jer su ulagači i dalje pod utiskom slabih makroekonomskih podataka iz Njemačke, koji bi mogli pritisnuti ionako krhku ekonomiju evrozone.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u minusu 0,9 odsto, na 1.320 bodova, nakon što je već juče pao 0,4 odsto, na najniži nivo u dva mjeseca.
Pariški CAC, londonski FTSE i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,4 i 0,7 odsto.
Evropski ulagači i dalje su pod dojmom jučerašnjeg podatka o padu njemačkog izvoza u avgustu za 5,8 odsto na mjesečnom nivou, najviše od 2009. godine.
Kako su u istom mjesecu oštro pale industrijska proizvodnja i narudžbine, ulagači se plaše da najvećoj evropskoj ekonomiji ponovo prijeti recesija, što bi loše uticalo na cijelu evrozonu.
Stoga se danas s nestrpljenjem očekuju podaci o industrijskoj proizvodnji u Francuskoj i Italiji, drugoj i trećoj po veličini ekonomiji evrozone.
“Ulagači se nadaju dobrim brojkama, dok bi negativne vijesti dodatno pritisnule cijene akcija”, kaže Chris Weston, strateg u kompaniji IG.
Nastavi li se slabljenje evrozone, to bi moglo loše uticati na cjelokupnu svjetsku ekonomiju, s obzirom da ni ostala nisu baš u najboljoj formi.
Zbog toga su juče cijene akcija na Wall Streetu zabilježile najveći dnevni pad u posljednjih šest mjeseci, a oštro su jutros pali i berzanski indeksi u Aziji.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 1,5 odsto, pa je na putu sedmičnog gubitka od 0,8 odsto.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks pao 1,2 odsto, na 15.300 bodova, najniži nivo u dva mjeseca. U cijeloj ovoj sedmici potonuo je 2,6 odsto. Hina